Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
szkoła, nauczyciel, uczniowie, klasa, lekcja, edukacja / Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać? / ShutterStock

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

Autopromocja
  1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 125 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut

Centralna Komisja Edukacyjna (CKE) opublikowała komunikat ws. materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać w trakcie egzaminów ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Każdy zdający powinien pamiętać o zabraniu ze sobą długopisu/pióra z czarnym tuszem/atramentem. Długopis ten przyda się do zapisywania odpowiedzi. Podczas egzaminu z matematyki należy pamiętać o zabraniu linijki. Wszelkie rysunki wykonuje się długopisem.

Ważne

Nie można wykonywać rysunków ołówkiem.

Nie można korzystać z długopisów zmazywalnych.

Ponadto, z dodatkowych materiałów i przyborów pomocniczych mogą korzystać osoby, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używali w procesie dydaktycznym.

  • osoby niesłyszące i słabowidzące
    • sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (odpowiednie do ustalonego dla danego zdającego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu) - obowiązkowo, zapewnia szkoła
  • osoby słabowidzące
    • przybory optyczne, z których zdający korzysta na co dzień - fakultatywnie, zdający
  • uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe3 (cudzoziemcy); uczniowie, którzy mają trudności adaptacyjne w związku z wcześniejszym kształceniem za granicą
    • słownik dwujęzyczny (język polski – język rodzimy zdającego i język rodzimy zdającego – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej - fakultatywnie, zdający lub szkoła
  • uczniowie – obywatele Ukrainy
    • słownik dwujęzyczny (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) w wersji papierowej lub elektronicznej, na egzaminie z języka polskiego - fakultatywnie, zdający lub szkoła
  • uczniowie posiadający opinię poradni psychologicznopedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na problemy natury dyskalkulicznej
    • kalkulator prosty - fakultatywnie, jeżeli takie dostosowanie jest wskazane w opinii PPP, uczeń korzystał z takiego sposobu wyrównywania szans edukacyjnych w związku z posiadaną opinią i fakt ten jest udokumentowany, zapewnia zdający lub szkoła
  • wszyscy uprawnieni do dostosowania
    • komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane – obowiązkowo, szkoła
  • osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Czego wnieść nie można?

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali, z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia, np. w przypadku ucznia ze stwierdzoną cukrzycą korzystającego z pompy insulinowej, które można wnieść na warunkach określonych w komunikacie dyrektora CKE o dostosowaniach. Wniesienie wyżej wymienionych skutkować może unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu.

Edukacja
Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]
13 maja 2025

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
13 maja 2025

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?
13 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]
13 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?

Rok szkolny 2025/2026 – ważne daty, ferie, wakacje
13 maja 2025

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2025/2026: terminy ferii zimowych, przerwy świąteczne, zakończenie zajęć i początek wakacji w całej Polsce.

To już pewne: na studia będzie można iść bez zdanej matury! Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów
13 maja 2025

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?
13 maja 2025

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]
12 maja 2025

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

Egzamin ósmoklasisty a choroba. Co jeśli uczeń nie przystąpił do egzaminu? Termin dodatkowy 2025
13 maja 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]
13 maja 2025

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

pokaż więcej
Proszę czekać...