Matura 2025. Jakie dokumenty trzeba mieć na maturze? Czy wystarczy legitymacja szkolna? A co jeśli zapomnę dowodu?

Agnieszka Maj
rozwiń więcej
Students,Sitting,In,Food,During,The,Exam / Matura 2025. Matura 2025. Jakie dokumenty trzeba mieć na maturze? Czy wystarczy legitymacja szkolna? A co jeśli zapomnę dowodu? / shutterstock

Co trzeba przynieść ze sobą na maturę? Wiadomo, że musi być to dokument potwierdzający tożsamość ucznia. Czy może nim by jednak sama legitymacja szkolna? A co jeśli uczeń zapomni wziąć ze sobą dowód osobisty? W tym przypadku obowiązują jasne wytyczne. Oto szczegóły.

Ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum i szkoły branżowej II stopnia przystąpi w tym roku do egzaminów maturalnych. Oprócz tego będą ją zdawać absolwenci z wcześniejszych roczników. np. ci, którzy chcą poprawić wyniki.

Autopromocja

Z wytycznych CKE wynika, że na egzamin maturalny należy zabrać ze sobą: dowód osobisty lub paszport oraz długopis z czarnym wkładem. Dodatkowo, warto mieć przy sobie przybory niezbędne do rozwiązywania arkuszy z konkretnych przedmiotów, takie jak linijka, lupa, kalkulator (w zależności od przedmiotu).

Co się stanie, jeśli uczeń zapomni dowodu osobistego?

Bez okazania dokumentu tożsamości nie można zostać wpuszczonym na salę. Za dokumenty tożsamości uważa się: dowód osobisty i paszport. Specjalnymi dokumentami tożsamości są książeczka żeglarska i karta tożsamości (dokument wojskowy). Wszystkie pozostałe dokumenty ze zdjęciem, nie są dokumentami tożsamości.

Czy sama legitymacja szkolna wystarczy?

Legitymację uznaje się za dokumenty pozwalające na ustalenie tożsamości, a nie jej stwierdzenie. Dokumenty te, mimo że zawierają dane tożsamości posiadacza, nie potwierdzają tożsamości a jedynie wykazują, że osoba posiadająca posiada uprawnienia charakterystyczne dla danego dokumentu. Dlatego nie jest zgodne z prawem wpuszczenie kogoś maturę bez dowodu osobistego. Sama legitymacja nie wystarczy.

A co jeśli zapomniałem dowodu?

Przez brak odpowiedniego dokumentu można zostać niewpuszczonym na egzamin. Nawet jeśli nauczyciele znają ucznia, to istnieje formalna podstawa do unieważnienia egzaminu, do którego maturzysta przystąpił bez dowodu osobistego. W wyjątkowych przypadkach komisja może dopuścić ucznia do egzaminu bez wymaganych dokumentów, jeśli nauczyciele znają ucznia. Taka sytuacja jest jednak niezgodna z procedurami.

Matury 2025. Harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna harmonogram matur i egzaminu ósmoklasisty 2025 ogłosiła w komunikacie z 20 sierpnia 2024 r. Główny termin egzaminów przewidziany jest na maj, termin dodatkowy na czerwiec, a termin poprawkowy na sierpień. Egzaminy przeprowadzane są w dwóch turach: porannej - od godz. 9.00 i popołudniowej - od godz. 14.00.

  • 5 maja (poniedziałek) - egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym (godz. 9.00);
  • 6 maja (wtorek) - egzamin z matematyki na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej (godz. 14);
  • 7 maja (środa) - egzaminy z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym (godz. 9.00) i egzaminy z matematyki na poziomie podstawowym i geografii na poziomie rozszerzonym w jęz. obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (godz. 14.00);
  • 8 maja (czwartek) - egzaminy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i poziomie dwujęzycznym (godz. 9.00) i egzamin z historii muzyki (godz. 14.00);
  • 9 maja (piątek) - egzamin z biologii (godz. 9.00) oraz egzamin z filozofii (godz. 14.00);
  • 12 maja (poniedziałek) - egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 13 maja (wtorek) - egzamin z wiedzy o społeczeństwie (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 14 maja (środa) - egzamin z informatyki (godz. 9.00) oraz egzamin z historii sztuki (godz. 14.00);
  • 15 maja (czwartek) - egzamin z geografii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym (godz. 14.00);
  • 16 maja (piątek) - egzamin z chemii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym (godz. 14.00);
  • 19 maja (poniedziałek) - egzamin z historii (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 20 maja (wtorek) - egzamin z fizyki (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00);
  • 21 maja (środa) - egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (godz. 9.00) oraz egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym (godz. 14.00).
  • 22 maja (czwartek) - egzaminy w językach obcych na poziomie rozszerzonym z chemii (godz. 9.00), fizyki (godz. 10.35), biologii (godz. 12.10) i historii (godz. 13.45) dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Dodatkowa sesja maturalna (dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym), zaplanowana jest na dni od 3 do 17 czerwca (egzaminy pisemne – 3-17 czerwca, egzaminy ustne – 9-11 czerwca).

Sesja egzaminów poprawkowych zaplanowana jest na dni 19-20 sierpnia (19 sierpnia egzaminy pisemne, a 20 sierpnia egzaminy ustne). Ich wyniki maturzyści poznają do 10 września 2025 r.

Edukacja
Szybka powtórka z historii – daty, które musisz znać
28 kwi 2025
W którym roku Polska odzyskała niepodległość? Kiedy miała miejsce bitwa pod Waterloo? W którym roku rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Rozwiąż test i sprawdź, czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań.
Matura 2025: jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?
28 kwi 2025

Matura 2025 już co raz bliżej! Trzeba wiedzieć, że dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej powierza przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego. Z kolei przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej. Zadaniem zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy zdających w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego.

Matura 2025. Jakie dokumenty trzeba mieć na maturze? Czy wystarczy legitymacja szkolna? A co jeśli zapomnę dowodu?
28 kwi 2025

Co trzeba przynieść ze sobą na maturę? Wiadomo, że musi być to dokument potwierdzający tożsamość ucznia. Czy może nim by jednak sama legitymacja szkolna? A co jeśli uczeń zapomni wziąć ze sobą dowód osobisty? W tym przypadku obowiązują jasne wytyczne. Oto szczegóły.

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. MEN wprowadza nowe wymagania. Jest projekt rozporządzenia
27 kwi 2025

Gotowy jest projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument precyzuje m.in. wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki i plastyki, a także edukacji zdrowotnej. Wyjaśnia także niektóre kwestie dotyczące nauczyciela przedszkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"
26 kwi 2025

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"
26 kwi 2025

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
25 kwi 2025
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Czy można wyjść do toalety w trakcie matury? Regulamin egzaminu
25 kwi 2025

W tym roku matury pisemne odbywają się od 5 do 22 maja, część usta będzie od 9 do 24 maja. Na napisanie egzaminu przewidziany jest czas - w zależności od przedmiotu - nawet do 240 minut. Czy w czasie trwania egzaminu uczeń może wyjść do toalety?

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ III
24 kwi 2025

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty), Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty),Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem, Albert Camus, Dżuma, George Orwell, Rok 1984, Sławomir Mrożek, Tango, Marek Nowakowski, Górą „Edek”, Andrzej Stasiuk, Miejsce, Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie, Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ I
24 kwi 2025

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Biblia (fragmenty), Jan Parandowski, Mitologia (cz. I Grecja), Homer, Iliada (fragmenty), Sofokles, Antygona, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty), Pieśń o Rolandzie (fragmenty), William Szekspir, Makbet, Molier, Skąpiec, Ignacy Krasicki, wybrana satyra, Adam Mickiewicz, Romantyczność oraz wybrane ballady, Adam Mickiewicz, Dziady część III

pokaż więcej
Proszę czekać...