Matura 2025: jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?

REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 750) jest podstawą prawną do wydania rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego z dnia 1 sierpnia 2022 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 302), które odnosi się do matury w Formule 2023. Poniżej zostaną opisane obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej na maturze w 2025 r. właśnie w oparciu o tą formułę. Trzeba jeszcze pamiętać, że jeszcze odbywają się egzaminu maturalne w formule 2015 - szczegóły określa CKE w swoim informatorze: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2015/o-egzaminie/.
REKLAMA
Matura 2025: jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?
Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej powierza przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego. Zatem jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego kieruje pracą tego zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg egzaminu maturalnego oraz bezpieczne i higieniczne warunki podczas przeprowadzania egzaminu maturalnego, w szczególności nadzoruje: 1) przygotowanie sal egzaminacyjnych; 2) prawidłowe zabezpieczenie dokumentacji dotyczącej przygotowania i przebiegu egzaminu maturalnego. Użyte jest w przepisach sformułowanie: "w szczególności" co tak naprawdę oznacza różnorodne i nie wymienione w przepisach obowiązki przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Jest to bowiem katalog otwarty obowiązków.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu maturalnego.
- W przypadku zagrożenia lub nagłego zakłócenia przebiegu części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zawiesza lub przerywa tę część egzaminu maturalnego z danego przedmiotu i powiadamia o tym dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem egzaminu maturalnego, powołuje członków zespołu egzaminacyjnego oraz może powołać zastępcę przewodniczącego tego zespołu spośród członków zespołu.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub jego zastępca są obowiązani odbyć szkolenie w zakresie organizacji egzaminu maturalnego organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną w roku szkolnym, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego obowiązany jest przeprowadzić szkolenie w ww. zakresie dla nauczycieli zatrudnionych w danej szkole wchodzących w skład zespołów nadzorujących.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na 2 miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego: 1) powołuje zespoły przedmiotowe do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów; 2) opracowuje i ogłasza szkolny harmonogram przeprowadzania części ustnej egzaminu maturalnego i przekazuje go niezwłocznie dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, nie później niż na miesiąc przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego, powołuje zespoły nadzorujące przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w poszczególnych salach egzaminacyjnych oraz wyznacza przewodniczących tych zespołów.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego sporządza protokół zbiorczy części ustnej egzaminu maturalnego.
Jeżeli przewodniczący zespołu przedmiotowego lub członek tego zespołu albo przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek tego zespołu z powodu choroby lub innych ważnych przyczyn nie mogą wziąć udziału w egzaminie maturalnym, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje w zastępstwie innego przewodniczącego zespołu przedmiotowego lub członka tego zespołu albo innego przewodniczącego zespołu nadzorującego lub członka tego zespołu.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu odbiera przesyłkę zawierającą materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu maturalnego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia tego egzaminu.
- Jeżeli materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego mogą zostać przesłane do szkół w postaci elektronicznej, to w takim przypadku przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu pobiera pliki zawierające materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia części ustnej egzaminu maturalnego, w terminie i w sposób określonych przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, oraz sprawdza, czy zostały dostarczone wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia tej części egzaminu.
Trzeba mieć na uwadze, że przepisy wyszczególniają w ramach struktury różne podmioty odpowiedzialne za poszczególne części matur. Mamy bowiem np. przewodniczącego zespołu nadzorującego czy przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, ich obowiązki mogą się różnić. Przykładowo:
Przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej. Zadaniem zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy zdających w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego.
Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 750)
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie egzaminu maturalnego z dnia 1 sierpnia 2022 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 302)
Obwieszczenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 listopada 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. 2023 poz. 2537)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA