Czy można wyjść do toalety w trakcie matury? Regulamin egzaminu

REKLAMA
REKLAMA
Matura 2025 - harmonogram
Egzaminy maturalne w tym roku startują wcześniej niż w ubiegłym, bo już 5 maja. Sesja główna potrwa do 24 maja, w tym część pisemna - od 5 do 22 maja, a część ustna od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 oraz 18 maja, a w przypadku egzaminu z języka polskiego – również 16 i 17 maja).
REKLAMA
Ile trwa egzamin pisemny?
REKLAMA
W czasie matur abiturienci spędzają długie godziny w salach. W zależności od przedmiotu czas trwania egzaminu jest różny. Czas trwania egzaminu może być przedłużony w przypadku dostosowań określonych w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z lutego 2025 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025.
Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, w tym języku obcym, który był ich drugim językiem nauczania mogą rozwiązywać dodatkowe zadania egzaminacyjne w języku obcym z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, matematyki, mają na to 80 minut.
Pozostali maturzyści, w zależności od przedmiotu i wybranego poziomu rozwiązują arkusze w czasie 120, 150, 180, 210 lub 240 minut. Ten najdłuższy czas jest przewidziany na język polski.
Czy można wyjść do toalety w trakcie matury?
REKLAMA
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziemy informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego. Jedne z punktów mówi o tym, że "Warunki w salach przeznaczonych do przeprowadzenia egzaminu maturalnego powinny być zgodne z wymaganiami bhp. Zdającym należy ponadto zapewnić dostęp do toalety w warunkach uniemożliwiających kontakt z innymi osobami oraz w warunkach uniemożliwiających korzystanie w toalecie z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych".
W "Informatorze o egzaminie maturalnym w Formule 2023 od roku szkolnego 2024/2025" czytamy: "W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu braku możliwości kontaktowania się z innymi osobami, poza udzielającymi pomocy medycznej, a także korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych". Uczeń ma zatem prawo skorzystać z toalety, potrzebę taką zgłasza przez podniesienie ręki. Arkusze maturalne pozostają oczywiście na stoliku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA