Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2025 / Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025 / gov.pl

Jakie lektury są obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2025 roku? Egzamin odbędzie się we wtorek 13 maja. Lista obowiązkowych lektur dzieli się na utwory literackie poznawane w całości i krótkie utwory literackie albo fragmenty oraz utwory poetyckie.

Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, który w tym roku odbywa się w dniu 13 maja 2025 r., obowiązują lektury z podstawy programowej od klasy IV do VIII. Szczegółowe wyliczenie znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 996).

Autopromocja

Lektury obowiązkowe poznawane w całości - egzamin ósmoklasisty 2025

Lista lektur obowiązkowych poznawanych w całości na egzamin ósmoklasisty:

  1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa (kl. IV-VI)
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania, komiks (kl. IV-VI)
  3. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (kl. IV-VI)
  4. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni (kl. IV-VI)
  5. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem (kl. IV-VI)
  6. Charles Dickens, Opowieść wigilijna (kl. VII-VIII)
  7. Aleksander Fredro, Zemsta (kl. VII-VIII)
  8. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec (kl. VII-VIII)
  9. Adam Mickiewicz, Dziady część II (kl. VII-VIII)
  10. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę (kl. VII-VIII)
  11. Juliusz Słowacki, Balladyna (kl. VII-VIII)

Lektury obowiązkowe krótkie lub fragmenty - egzamin ósmoklasisty 2025

Lista krótkich utworów literackich poznawanych w całości, utworów literackich poznawanych we fragmentach i utworów poetyckich na egzamin ósmoklasisty:

  1. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek, wybór opowiadań (kl. IV-VI)
  2. Ignacy Krasicki, wybrane bajki (kl. IV-VI)
  3. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (wybrane fragmenty) (kl. IV-VI)
  4. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego (kl. IV-VI)
  5. wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie (kl. IV-VI)
  6. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o talentach, o miłosiernym Samarytaninie (kl. IV-VI)
  7. wybrane podania i legendy polskie (kl. IV-VI)
  8. wybrane baśnie polskie i europejskie (kl. IV-VI)
  9. wybrane wiersze: Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, oraz pieśni patriotyczne, w tym Rota Marii Konopnickiej (kl. IV-VI)
  10. Jan Kochanowski, wybór fraszek, wybrana pieśń, treny VII i VIII (kl. VII-VIII)
  11. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Świtezianka, Pan Tadeusz, księgi: I, II, IV, X, XI, XII (kl. VII-VIII)
  12. Sławomir Mrożek, Artysta (kl. VII-VIII)
  13. Henryk Sienkiewicz, Latarnik, Quo vadis, fragmenty (kl. VII-VIII)
  14. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace, fragmenty (kl. VII-VIII)
  15. wybrane wiersze: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, oraz aforyzmy Stanisława Jerzego Leca (kl. VII-VIII)
Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...