Zmiany na egzaminie maturalnym

Zmiany na egzaminie maturalnym / ShutterStock

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Zmiany na egzaminie maturalnym

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego i rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego.

Autopromocja

Co jest określone w rozporządzeniu? Deklaracja składana przez maturzystów może mieć formę papierową lub elektroniczną, przy czym wybierana jest tylko jedna forma złożenia dokumentu.

Wszelkie formalności związane z egzaminem maturalnym mogą być przeprowadzone za pomocą Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Dane dostępu do systemu przyznaje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Jeśli chodzi o przygotowanie do egzaminu, to przed jego przeprowadzeniem będzie się musiało odbyć specjalne szkolenie dla operatora pracowni informatycznej, przeprowadzone przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Operator pracowni informatycznej będzie też mógł przebywać w pracowni informatycznej w czasie trwania części pisemnej z informatyki, nawet jeśli nie wchodzi on w skład zespołu nadzorującego.

Rozporządzenie ustala także zadania dyrektora szkoły. W dokumencie zapisano: „Dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej nie później niż na miesiąc przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu maturalnego, określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy, imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania i adres korespondencyjny oraz numer rachunku płatniczego osoby pełniącej funkcję operatora pracowni informatycznej, niezbędne do zawarcia przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej umowy, o której mowa w art. 9c ust. 10a ustawy”.

Ponadto do dnia 5 lutego 2025 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie CKE komunikat w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego i informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego obowiązującą w roku szkolnym 2024/2025.

Zmiany w czasie przeprowadzania egzaminów

Ustalony został również czas na przeprowadzenie egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów. Zmiany dotyczą matury pisemnej z informatyki, która potrwa 210 minut oraz matury z części pisemnej z biologii, biznesu i zarządzania, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, historii tańca, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz wiedzy o społeczeństwie – dla tych przedmiotów będzie to 180 minut.

Oba rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...