Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.
Czy można pisać maturę w domu?
Tak, w pewnych przypadkach maturę można pisać w domu. Trzeba jednak złożyć wniosek i należycie go udokumentować.
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025. Egzamin maturalny w „Formule 2023” oraz w „Formule 2015”
W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności zdającego, za zgodą dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, egzamin maturalny może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. w domu). Zgodę na przeprowadzenie egzaminu w innym miejscu niż szkoła dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej może wyrazić na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły – przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w danej szkole – albo na udokumentowany wniosek absolwenta, złożony nie później niż 5 marca 2025 r., a w przypadku osób składających deklarację dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej – nie później niż w dniu złożenia tej deklaracji. Jeżeli konieczność przyznania dostosowania, o którym mowa powyżej, nastąpi po ww. terminie, stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o potrzebie takiego dostosowania.
Zasady organizacji egzaminu maturalnego w domu zdającego
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu przedstawiła wytyczne dotyczące zasad organizacji egzaminu maturalnego w domu zdającego:
- Egzamin maturalny w domu zdającego może zostać przeprowadzony na podstawie zaświadczenia lekarskiego lub zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej zawartych w opinii lub orzeczeniu, po złożeniu przez zdającego wniosku o zdawanie egzaminu maturalnego w warunkach i w formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta. Zgodę na taką formę egzaminu wydaje dyrektor OKE.
- Przed egzaminem przewodniczący SZE powinien ustalić ze zdającym szczegółowe warunki przebiegu egzaminu ustnego i pisemnego i poinformować o nich przedmiotowe zespoły egzaminacyjne (PZE) i zespoły nadzorujące (ZN).
- Egzamin powinien odbywać się w pomieszczeniu, w którym oprócz zdającego przebywają na egzaminie ustnym wyłącznie członkowie PZE, na egzaminie pisemnym – wyłącznie członkowie ZN.
- Obecność opiekunów zdającego jest uzasadniona w przypadku, gdy zachodzi konieczność wykonania zabiegów pielęgnacyjnych lub podania leków. W innych szczególnych przypadkach decyzję w tej sprawie podejmuje przewodniczący ZN (PZE).
- W przypadku, gdy zdający korzysta z komputera albo pomocy sekretarza, należy zastosować się do odpowiednich instrukcji.
- Czas trwania egzaminu określa rozporządzenie oraz komunikat dyrektora CKE w sprawie szczegółowej informacji o sposobie dostosowania warunków (...).
- Materiały egzaminacyjne należy przekazać zespołowi nadzorującemu i zespołowi przedmiotowemu zgodnie z obowiązującymi procedurami.
- Arkusz egzaminacyjny na egzamin pisemny dla osoby zdającej egzamin w domu odbiera od przewodniczącego SZE przewodniczący ZN i jeden z członków ZN. Zestawy egzaminacyjne i materiały dla nauczyciela na egzamin ustny z języka obcego pobiera przewodniczący (PZE).
- Arkusz na egzamin pisemny należy zapakować w kopertę, opieczętować i okleić taśmą. Komplet zestawów na egzamin ustny z języka obcego należy zabezpieczyć w ten sam sposób.
- Przewożenie materiałów egzaminacyjnych powinno odbywać się w sposób, który uniemożliwi ich nieuprawnione ujawnienie. Materiały egzaminacyjne powinny być przewożone przez dwie osoby: przewodniczącego i jednego z członków zespołu.
- Niezwłocznie po zakończeniu całego egzaminu przewodniczący ZN (PZE) pakuje materiały i wraz z jednym członkiem ZN (PZE) przewozi zabezpieczone materiały egzaminacyjne i przekazuje przewodniczącemu SZE.
- Przewodniczący ZN (PZE) powinien mieć możliwość telefonicznego kontaktu z przewodniczącym SZE w trakcie trwania egzaminu.
W danej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wytyczne mogą się różnić, ale nieznacznie, bo pewne generalne zasady jak zaświadczenia lekarskie czy z poradni to elementy bezwzględne.