UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

oprac. Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
matura, dom / UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE / ShutterStock

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Czy można pisać maturę w domu?

Tak, w pewnych przypadkach maturę można pisać w domu. Trzeba jednak złożyć wniosek i należycie go udokumentować.

Autopromocja
Ważne

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025. Egzamin maturalny w „Formule 2023” oraz w „Formule 2015”

W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności zdającego, za zgodą dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej, egzamin maturalny może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła (np. w domu). Zgodę na przeprowadzenie egzaminu w innym miejscu niż szkoła dyrektor właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej może wyrazić na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły – przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w danej szkole – albo na udokumentowany wniosek absolwenta, złożony nie później niż 5 marca 2025 r., a w przypadku osób składających deklarację dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej – nie później niż w dniu złożenia tej deklaracji. Jeżeli konieczność przyznania dostosowania, o którym mowa powyżej, nastąpi po ww. terminie, stosowne uzgodnienia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o potrzebie takiego dostosowania.

Zasady organizacji egzaminu maturalnego w domu zdającego

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu przedstawiła wytyczne dotyczące zasad organizacji egzaminu maturalnego w domu zdającego:

  1. Egzamin maturalny w domu zdającego może zostać przeprowadzony na podstawie zaświadczenia lekarskiego lub zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej zawartych w opinii lub orzeczeniu, po złożeniu przez zdającego wniosku o zdawanie egzaminu maturalnego w warunkach i w formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych absolwenta. Zgodę na taką formę egzaminu wydaje dyrektor OKE.
  2. Przed egzaminem przewodniczący SZE powinien ustalić ze zdającym szczegółowe warunki przebiegu egzaminu ustnego i pisemnego i poinformować o nich przedmiotowe zespoły egzaminacyjne (PZE) i zespoły nadzorujące (ZN).
  3. Egzamin powinien odbywać się w pomieszczeniu, w którym oprócz zdającego przebywają na egzaminie ustnym wyłącznie członkowie PZE, na egzaminie pisemnym – wyłącznie członkowie ZN.
  4. Obecność opiekunów zdającego jest uzasadniona w przypadku, gdy zachodzi konieczność wykonania zabiegów pielęgnacyjnych lub podania leków. W innych szczególnych przypadkach decyzję w tej sprawie podejmuje przewodniczący ZN (PZE).
  5. W przypadku, gdy zdający korzysta z komputera albo pomocy sekretarza, należy zastosować się do odpowiednich instrukcji.
  6. Czas trwania egzaminu określa rozporządzenie oraz komunikat dyrektora CKE w sprawie szczegółowej informacji o sposobie dostosowania warunków (...).
  7. Materiały egzaminacyjne należy przekazać zespołowi nadzorującemu i zespołowi przedmiotowemu zgodnie z obowiązującymi procedurami.
  8. Arkusz egzaminacyjny na egzamin pisemny dla osoby zdającej egzamin w domu odbiera od przewodniczącego SZE przewodniczący ZN i jeden z członków ZN. Zestawy egzaminacyjne i materiały dla nauczyciela na egzamin ustny z języka obcego pobiera przewodniczący (PZE).
  9. Arkusz na egzamin pisemny należy zapakować w kopertę, opieczętować i okleić taśmą. Komplet zestawów na egzamin ustny z języka obcego należy zabezpieczyć w ten sam sposób.
  10. Przewożenie materiałów egzaminacyjnych powinno odbywać się w sposób, który uniemożliwi ich nieuprawnione ujawnienie. Materiały egzaminacyjne powinny być przewożone przez dwie osoby: przewodniczącego i jednego z członków zespołu.
  11. Niezwłocznie po zakończeniu całego egzaminu przewodniczący ZN (PZE) pakuje materiały i wraz z jednym członkiem ZN (PZE) przewozi zabezpieczone materiały egzaminacyjne i przekazuje przewodniczącemu SZE.
  12. Przewodniczący ZN (PZE) powinien mieć możliwość telefonicznego kontaktu z przewodniczącym SZE w trakcie trwania egzaminu.

W danej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wytyczne mogą się różnić, ale nieznacznie, bo pewne generalne zasady jak zaświadczenia lekarskie czy z poradni to elementy bezwzględne.

Edukacja
Matura 2025: matematyka [ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

Matura z matematyki na poziomie podstawowym odbyła się dziś (6 maja 2025 r.) o godz. 9:00. Egzamin maturalny trwał 180 minut czyli 3 godziny. Jakie są odpowiedzi z matury? CKE udostępnia arkusze.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język łaciński i kultura antyczna [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym ma zdawać 228 osób.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język łemkowski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka łemkowskiego na poziomie rozszerzonym mają zdawać dwie osoby.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język kaszubski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. o godzinie 14:00 rozpoczęły się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym w tym roku mają zdawać 33 osoby.

Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

pokaż więcej
Proszę czekać...