REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Matura 2025 r. Arkusz z odpowiedziami do
Matura 2025 r. Arkusz z odpowiedziami do "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" [PDF]
CKE

REKLAMA

REKLAMA

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Rozprawka - matura 2025 r. język polski

"Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" i "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?" - tak brzmiały tematy rozprawki, którą musieli napisać maturzyści przystępujący w poniedziałek do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

REKLAMA

Autopromocja

Pisząc rozprawkę maturzyści musieli odwołać się do utworów literackich i wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa. W arkuszu przypomniano listę lektur. Jeden z tematów do wyboru brzmiał: "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka", a drugi: "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?". Rozprawka miała liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Ważne

Za rozwiązanie testów maturzyści piszący mogą maksymalnie otrzymać 25 punktów, a za rozprawkę - maksymalnie 35 punktów. Na napisanie całego egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym mieli 240 minut.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.

Matura z języka polskiego, poziom podstawowy, arkusz z wypracowaniem

Matura z języka polskiego, poziom podstawowy, arkusz z wypracowaniem

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Część testowa - matura 2025 r. język polski

TEST 2025 r. - Arkusz maturalny język polski poziom podstawowy test

Oba testy zawierały łącznie 14 zadań. Zadania odnosiły się do zacytowanych w arkuszu fragmentów tekstów. W pierwszym z testów z były to fragmenty tekstów: "Błękitna kropka" amerykańskiego astronoma Carla Sagana i „Ziemia 2.0 – poszukiwania nadal trwają" dziennikarki Marty Trepczyńskiej. Maturzyści mieli do rozwiązania pięć zadań. W jednym z nich musieli odwołując się do obu tekstów rozstrzygnąć, czy jest w nich mowa o takiej samej przyczynie zainteresowania kosmosem. Musieli też m.in. na podstawie obu tekstów napisać notatkę syntetyzującą na temat: "Odkrywanie kosmosu jako potrzeba człowieka".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugim teście do rozwiązania było dziewięć zdań. Odnosiły się one do zacytowanych fragmentów tekstów, m.in. "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", wiersza Jana Andrzeja Morsztyna "Wiosna", "Pieśni 14." Jana Kochanowskiego, "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza, wiersza "Stabat Mater" Józefa Wittlina, wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Ten czas", "Tanga" Sławomira Mrożka i "Starego Prometeusza” Zbigniewa Herberta.

Przykład

Maturzyści mieli za zadanie m.in. wyjaśnić, czym się różni postawa życiowa zalecana w przytoczonym fragmencie "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" od postawy życiowej zalecanej w przytoczonym fragmencie wiersza "Wiosna", podać argumenty, którymi podmiot liryczny w przytoczonym fragmencie "Pieśni 14" Kochanowskiego przekonuje rządzących, że ich obowiązkiem jest zawsze mieć na względzie dobro społeczeństwa oraz rozstrzygnąć czy obraz matki w przytoczonym fragmencie "Dziadów cz. III" jest podobny do obrazu matki we fragmencie wiersza "Stabat Mater".

Ważne

W kontekście przytoczonego fragmentu wiersza "Ten czas" trzeba było wyjaśnić sens sformułowania "przejdziem w mit". W innych zadaniach trzeba było wyjaśnić, na czym polega groteskowy charakter sytuacji przedstawionej w przytoczonym fragmencie "Tanga", a także napisać czy postawa starego Prometeusza przedstawiona w utworze Herberta jest zgodna z mitologicznym pierwowzorem.

Maturzyści musieli też wykazać się znajomością "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i wyjaśnić czego symbolem jest w tym dramacie Rycerz oraz znajomością powieści "Rok 1984" George’a Orwella. W arkuszu zamieszczono reprodukcję okładce książki, w której za pomocą różnych elementów graficznych przedstawiono interpretację powieści Orwella. Trzeba było wybrać dwa elementy graficzne i wyjaśnij ich sens w kontekście problematyki powieści.

ODPOWIEDZI DO TESTU - karta odpowiedzi matura 2025 r. jęz. polski poziom podstawowy

Zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego, Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella "1984".

Matura 2025 r. - trzeba uzyskać minimum 30% punktów z egzaminów obowiązkowych.

Ważne

W przypadku przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko do rekrutacji na studia.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

REKLAMA

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VII
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Ostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.

REKLAMA