REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła, przedmiot, nauczyciel, uczeń, edukacja zdrowotna
Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Choć rezygnacja z obowiązkowej edukacji zdrowotnej może dawać uczniom większą swobodę i odciążać ich grafik, niesie ze sobą poważne ryzyko. Młodzi ludzie nie zawsze są świadomi, jak istotna jest wiedza o zdrowiu fizycznym i psychicznym, relacjach czy zagrożeniach związanych z używkami. Gdy przedmiot staje się nieobowiązkowy, łatwo o pogłębienie różnic.

REKLAMA

Autopromocja

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

W ocenie Zespołu Metodyków Działu Edukacji Tutore zmiana podstawy programowej i poszerzenie wiedzy odnośnie zdrowia wśród uczniów jest świetnym pomysłem i może przynieść wiele korzyści. Już w tym momencie lekcje WDŻ nie są obowiązkowe i można z nich zrezygnować więc nie jest to większa zmiana. Ma ona zarówno zalety, ponieważ rodzice i uczniowie mogą wspólnie zdecydować o zaniechaniu edukacji ze względu na ważne osobiste przyczyny. Są jednak i zagrożenia, gdyż uczniowie często rezygnują z przedmiotów które uważają za dodatkowe chcąc skupić się jedynie na przedmiotach egzaminacyjnych czy liczących się do średniej na koniec roku. Na ten moment wydaje się że to dobry krok, jest to okazja na zbadanie odbioru uczniów oraz rodziców na nowy przedmiot. Docelowo zajęcia mogą przynieść dużo korzyści uczniom, więc uczęszczanie na nie powinno być na tyle atrakcyjne by zostały na stałe wprowadzone jako obowiązkowy przedmiot – przekazał zespół metodyków.

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną", która będzie obejmować szerszy zakres tematyczny związany ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Zajęcia z przedmiotu "edukacja zdrowotna" prowadzone będą od roku szkolnym 2025/2026 w:

  • klasach IV–VIII szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej klasie, przy czym zajęcia te będą realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego (tj. nie przez cały rok szkolny), z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty w klasie VIII szkoły podstawowej;
  • branżowej szkole I stopnia, w klasach I–III liceum ogólnokształcącego, z wyjątkiem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, i klasach I–III technikum, w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III (łącznie 2 godziny w okresie nauczania).

Metodycy uważają, że planowane zmiany to bardzo dobry krok aby poszerzać świadomość i wiedzę uczniów, oraz budować nowe umiejętności. Wskazali, że nieobowiązkowa edukacja zdrowotna ma swoje plusy – daje uczniom większą elastyczność, ponieważ mogą wybierać tematy, które ich interesują, co może zwiększyć ich aktywne zaangażowanie podczas zajęć. Z drugiej strony, może to prowadzić do braków w podstawowej wiedzy na temat zdrowia, która jest kluczowa dla ich ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

REKLAMA

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.
Jak skutecznie przygotować się do egzaminów na aplikacje prawnicze? Sprawdź testy z poprzednich lat!

Planujesz przystąpić do egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą? Skuteczne przygotowanie to klucz do sukcesu. Sprawdź codzienne testy oparte na rzeczywistych pytaniach egzaminacyjnych z poprzednich lat i zwiększ swoje szanse na zdanie za pierwszym podejściem.

REKLAMA