To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami

oprac. Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
aplikacja, osoby z niepełnosprawnościami / To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami / Shutterstock

Technologia idzie do przodu. To bardzo budujące, gdy można wykorzystać aplikacje i sztuczną inteligencję z pożytkiem dla innych. Jeśli się to uda, to będzie hit, bo powstaje właśnie aplikacja, ze specjalnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź czego dotyczy.

Aplikacja zrealizuje potrzeby osób z niepełnosprawnościami, dysleksją, mających wadę wzroku

Na Politechnice Opolskiej studenci testują specjalną aplikację. Polega ona na tym, że za pośrednictwem telefonu lub komputera umożliwiony będzie dostęp do treści pisanych przez prowadzącego zajęcia na tablicy. Aplikacja zrealizuje potrzeby osób z niepełnosprawnościami, dysleksją, mających wadę wzroku. Wykładowcy powinni iść z duchem czasu i nie bać się takich technologicznych rozwiązań.

Autopromocja

Z doświadczenia nauczyciela akademickiego wiadomo mi, że moi studenci nagrywają wykłady na dyktafon, a później za pomocą specjalnej aplikacji dokonują przekonwertowania nagrania głosowego do formatu Word. To fakt, trzeba uważać na to co się mówi, ale od pandemii bardzo popularne stało się nagrywanie wykładów dla studentów, aby mogli odtworzyć je w dowolnym momencie, zatrzymać się nad danym zagadnieniem, zastanowić się, czy podyskutować później z wykładowcą. Właśnie takie nowoczesne metody nauczania są najbardziej efektywne i cenne. Dlaczego więc mielibyśmy odbierać to osobom z niepełnosprawnościami czy z innymi dysfunkcjami.

Jak podkreśla dr Agnieszka Kossowska z PO, program jest dużym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Pomysł na utworzenie aplikacji, dzięki której można przenosić treści zapisane na tablicy bezpośrednio na telefony lub komputery słuchaczy, to odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, dysleksją, mających wadę wzroku i nie tylko. To także rozwiązanie dla osób, które np. na skutek choroby bądź urazu nie mogą dotrzeć na zajęcia. (za PAP). Użytkownik może przybliżać treść lub wrócić do informacji, które już z tablicy zostały zmazane. Automatycznie cała zawartość z tablicy zapisana jest w pamięci i może posłużyć jako notatki. Dzięki temu studenci nie muszą już robić zdjęć tablicy swoimi telefonami. W ocenie dr Agnieszki Kossowskiej, kierowniczki Centrum Dostępności i Wsparcia Osób ze Szczególnymi Potrzebami na Politechnice Opolskiej, aplikacja ma duży potencjał rozwojowy.

To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami

"Wystarczy podłączyć kamerę, można także skorzystać z kamery wbudowanej w laptopie, i skierować ją na tablicę. Następnie wykładowca prowadzi zajęcia w standardowy sposób, czyli używa markera, pisze na tablicy. Student w dowolnym momencie może się zalogować do aplikacji i na swoim urządzeniu mobilnym lub laptopie podglądać, co dzieje się na tablicy. Treść na tablicy jest w czasie rzeczywistym digitalizowana, wzmacniana, więc bardziej czytelna. Student widzi wszystko, co dzieje się na tablicy. Warto podkreślić, że osoba pisząca na tablicy nie zasłania innym treści" – tłumaczy Robert Słowik, współtwórca aplikacji.

Edukacja
Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem
07 kwi 2025

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

Rodzice proszą nauczycieli o prace domowe. Mija rok od zmiany przepisów. Czy będzie powrót do starych zasad?
07 kwi 2025

Mija rok od zmiany przepisów zakazującej zadawania uczniom prac domowych. Okazuje się, że rodzice proszą nauczycieli o zadawanie prac domowych. Czy szykuje się powrót do starych zasad?

Jakie korzyści ze współpracy firm z uczelniami?
07 kwi 2025

Jak firmy pozyskują wykwalifikowanej kadry? Stawiają na współpracę z uczelniami. To obopólne korzyści. Firma zyskują dostęp do innowacyjnych pomysłów, a uczelnie mogą realizować projekty badawcze o praktycznym znaczeniu dla rynku.

To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami
06 kwi 2025

Technologia idzie do przodu. To bardzo budujące, gdy można wykorzystać aplikacje i sztuczną inteligencję z pożytkiem dla innych. Jeśli się to uda, to będzie hit, bo powstaje właśnie aplikacja, ze specjalnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź czego dotyczy.

Test wiedzy o Wielkanocny. QUIZ niby łatwy, niby nie. Sprawdź się!
06 kwi 2025
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przed nami przygotowania, ale już teraz można się sprawdzić. Powinieneś zdobyć w tym quizie co najmniej 7/10 punktów jeśli celebrujesz to Święto!
Bardzo trudny quiz z geografii. Na ile pytań odpowiesz?
04 kwi 2025
W której części świata znajduje się pustynia Gibsona? Które z poniższych jezior jest największe pod względem objętości wody? Czy znasz odpowiedź na te pytania? 7 pkt tylko najlepszych!
Hipertrudny quiz historyczny. 6 punktów leci tylko do najlepszych historyków
04 kwi 2025
Ile punktów zdobędziesz w hipertrudnym quizie historycznym? 6 punktów tylko dla najlepszych!
Bezpłatne szkolenia hybrydowe dla nauczycieli szkół i przedszkoli. Ruszyły zapisy!
04 kwi 2025

Pracownicy systemu oświaty mogą się zapisywać na szkolenia hybrydowe z wykorzystania zestawów edukacyjnych. Szkolenia będą prowadzone przez doświadczonych ekspertów a także trenerów-opiekunów.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości
03 kwi 2025

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Test z geografii - strony świata. Tylko 8 pytań
03 kwi 2025
Berlin leży na północny wschód od Paryża. Sprawdź, czy uda Ci się poprawnie wskazać kierunki bez otwierania mapy.
pokaż więcej
Proszę czekać...