REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dziecko płacz kurator sądowy RPD rzecznik praw dziecka MEN ministerstwo edukacji narodowej przymusowy odbiór dziecka jednostka systemu oświaty
MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

Interwencja RPD w sprawie przymusowego odbioru dziecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuszcza, w szczególnych przypadkach, przeprowadzenie czynności przymusowego odbioru osoby małoletniej na terenie placówki oświatowej. Informacja ta zaniepokoiła Rzecznika Praw Dziecka. Monika Horna-Cieśla zwróciła się do resortu edukacji z prośbą o udzielenie informacji, co do aktualnego stanowiska w poruszonej kwestii i jego uzasadnienia.

REKLAMA

Autopromocja

RPD podkreśliła, że sprzeciwia się przeprowadzeniu czynności związanych z wykonywaniem orzeczeń sądu w zakresie przymusowego odebrania dzieci z placówek oświatowych, co zdecydowanie godzi w dobro dzieci i nie powinno mieć miejsca.

Prośba o wyłączenie jednostek systemu oświaty

REKLAMA

Zgodnie z przesłaną odpowiedzią, stanowisko MEN w tej sprawie nie uległo zmianie. Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że: „Zasadnym jest, aby jednostki systemu oświaty były rozważane dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwości odbioru dziecka przez kuratora sądowego, tak aby były miejscami-podmiotami ostatniej możliwości wykonania tej procedury”.

Na podstawie art. 5989 ustawy – Kodeks postępowania cywilnego kurator sądowy jest uprawniony do odebrania osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką i oddanie jej uprawnionemu. Odebranie może nastąpić tylko w obecności uprawnionego albo osoby przez niego upoważnionej lub przedstawiciela instytucji przez niego upoważnionej. MEN zwróciło się z prośbą do Ministerstwa Sprawiedliwości o rozważenie zmiany tego przepisu i ewentualne wyłączenie jednostek systemu oświaty z procedury przymusowego odbioru dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

REKLAMA

MEN: Ferie zimowe w roku szkolnym 2026/2027 [TERMINY]

Ministerstwo Edukacji Narodowej 16 maja 2025 r. ogłosiło terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2026/2027. Jak będą wyglądały ferie w 2027 r.? Kiedy będą się rozpoczynały? Ile terminów ferii zimowych w 2027 r.?

Nauczyciel Roku 2025. Zgłoszenia do 10 września 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o starcie 23. edycji konkursu Nauczyciel Roku 2025. Kto może się zgłosić? Gdzie przesłać zgłoszenie? Czy można zgłosić swojego kandydata? Kiedy wyniki konkursu?

Prawie połowa polskich rodziców boi się, że ich dziecko będzie ofiarą przemocy w szkole

Badanie platformy Novakid pokazuje, że 49 proc. polskich rodziców obawia się, że ich dzieci będą ofiarami przemocy rówieśniczej i nie będą wiedziały, gdzie szukać pomocy. 46% rodziców uważa, że kluczowe jest stworzenie w szkołach bezpiecznej przestrzeni, wspierającej rozwój i zdrowe relacje. Zwracają także uwagę na potrzebę większego finansowania psychologów i nauczycieli oraz wdrożenia programów przeciwdziałania agresji.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: geografia, poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W czwartek, 15 maja 2025 r. maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczęły się się egzaminy maturalne z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W czwartek, 15 maja 2025 r. o godz. 9:00 odbył się egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego. Jak wynika z danych CKE, 98,4 proc. uczniów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka. Wyniki egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone i przekazane szkołom 4 lipca 2025 r. Na ten sam dzień został ustalony termin przekazania szkołom i zdającym zaświadczeń i informacji.

REKLAMA