Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku / Shutterstock

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego

Projekt przygotował powołany w marcu br. Zespół do spraw opracowania projektu strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, na czele którego stanęła dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. Politechniki Białostockiej.

Autopromocja

- To jest bardzo dobrze przygotowany dokument, napisany językiem otwartym i przystępnym dla odbiorcy. Teraz musimy go uzupełnić o różne wskaźniki i dane, a następnie przekazać do konsultacji organizacjom przedstawicielskim – powiedziała prof. Maria Mrówczyńska.

Wśród największych wyzwań ujętych w projekcie wiceminister wymieniła kwestię demografii, w tym malejącą liczbę studentów oraz problem starzejącego się środowiska nauczycieli akademickich. – W ostatnim raporcie Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego wskazano, że największą grupę nauczycieli akademickich stanowią obecnie osoby w wieku 50-60 lat. Za dziesięć lat będą oni już w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. Musimy więc zadbać o ciągłość kadry – wskazała wiceminister.

Umiędzynarodowienie uczelni

Zwróciła uwagę na zachodzące w szybkim tempie zmiany technologiczne, w tym rozwój narzędzi sztucznej inteligencji, które „dotykają zarówno systemu kształcenia, jak i samej nauki”.

Wiceminister podkreśliła kwestię umiędzynarodowienia. – Od kilkunastu lat polskie uczelnie konsekwentnie otwierają się na umiędzynarodowienie zarówno w obszarze kształcenia, jak i badań naukowych. Pamiętamy jednak o problemie wizowym sprzed kilku lat. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie systemu, aby uniknąć sytuacji, w których wizy wydawano na studia, które ostatecznie nie były podejmowane – podkreśliła.

Jak podała prof. Mrówczyńska, to pierwsza taka strategia opracowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wcześniej takie dokumenty opracowała m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich – zaznaczyła.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Edukacja
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia
14 lip 2025

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]
14 lip 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku
14 lip 2025

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
14 lip 2025
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
11 lip 2025
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
14 lip 2025
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?
11 lip 2025

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
11 lip 2025
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie
Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia
10 lip 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]
09 lip 2025

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

pokaż więcej
Proszę czekać...