Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
studia, student, niepełnosprawność, niepełnosprawny / Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT] / shutterstock

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

W poniedziałek, 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jak wskazali projektodawcy, chodzi o "zapewnienie większego wsparcia osób niepełnosprawnych w uczelniach przez umożliwienie finansowania z przekazywanych uczelniom środków budżetu państwa zadań związanych z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia podyplomowe oraz w kształceniu na studiach podyplomowych". Jest to projekt deregulacyjny.

Autopromocja

Obecny stan prawny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.), uczelnie publiczne i niepubliczne otrzymują z budżetu państwa dotację podmiotową na realizację zadań związanych ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Są to zadania związane z zapewnieniem osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej. Uczelnie tworzą także fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, z którego finansowane są działania ułatwiające studiowanie i rozwój naukowy tej grupie studentów i doktorantów. Przez takie zapisy, wsparcie w ramach powyższej dotacji jest aktualnie zapewnione jedynie dla niepełnosprawnych studentów i doktorantów, przy pominięciu uczestników studiów podyplomowych.

Jak wskazano w przyczynach do projektu, "wykluczenie z objęcia pomocą osób niepełnosprawnych będących uczestnikami studiów podyplomowych wydaje się sprzeczne z ratio legis ustawy, do podstawowych zadań uczelni ustawodawca zaliczył bowiem stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia, kształceniu oraz prowadzeniu działalności naukowej (art. 11 ust. 1 pkt 6 ustawy)."

Polecamy: INFORLEX Oświata

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

Projekt zakłada nowelizację przepisów, dzięki której uczelnie – zarówno publiczne, jak i niepubliczne – będą mogły przeznaczać część dotacji również na wsparcie osób z niepełnosprawnościami studiujących na studiach podyplomowych. Nowelizacja miałaby rozszerzyć ten zakres o uczestników studiów podyplomowych, co umożliwi finansowanie m.in. dostosowania procesu rekrutacji i kształcenia do ich potrzeb.

Projekt nie zakłada zwiększenia puli środków przeznaczonych na dotację. Uczelnie będą nadal otrzymywały dotacje w tej samej wysokości, ale zyskają większą elastyczność w ich wykorzystaniu – również na rzecz niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych.

Za opracowanie projektu odpowiedzialne jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2025 r.

Edukacja
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia
14 lip 2025

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]
14 lip 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku
14 lip 2025

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
14 lip 2025
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
11 lip 2025
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
14 lip 2025
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?
11 lip 2025

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
11 lip 2025
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie
Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia
10 lip 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]
09 lip 2025

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

pokaż więcej
Proszę czekać...