Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia / Shutterstock

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych

BGK wyjaśnił w komunikacie, że o kredyt z Funduszu Kredytowania Studiów Medycznych na sfinansowanie nauki mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Można sfinansować studia wyłącznie w języku polskim.

Autopromocja

BGK zaznaczył, że program zakłada możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia. Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Dodał też, że kredyt jest udzielany na okres do 6 lat – tyle trwają studia medyczne. Pieniądze są wypłacane bezpośrednio na konto uczelni. Oprocentowanie jest preferencyjne, a dodatkowo BGK pokrywa koszt odsetek na czas nauki.

„Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych to rozwiązanie dla kandydatów, którzy dostali się na płatne studia na kierunku lekarskim, ale wysokość czesnego przekracza możliwości finansowe ich rodziny” – wskazał ekspert ds. programów i funduszy rządowych w BGK Piotr Sawicki, cytowany w informacji. Podkreślił, że zasady spłaty są „dogodne” i odroczone do czasu, gdy młody lekarz będzie miał stabilne źródło dochodów, a jeśli spełni warunki programu – cały dług zostanie umorzony.

Preferencyjne kredyty dla studentów innych kierunków

W ocenie Sawickiego kredyty na studia medyczne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. „Od momentu powołania funduszu pomogliśmy sfinansować naukę 4265 studentów, a łączna kwota umów kredytowych to 900 mln zł” – przekazał ekspert BGK.

Bank poinformował, że przyszli medycy mogą składać wnioski o kredyt w Banku Pekao, który podpisał z BGK umowę o współpracy.

BGK zwrócił uwagę, że oferuje także preferencyjne kredyty dla studentów innych kierunków, w tym dla doktorantów. Zaznaczył, że pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. na utrzymanie, wynajęcie mieszkania czy zakup materiałów naukowych. Wsparcie z Funduszu Kredytów Studenckich wypłacane jest w comiesięcznych transzach przez 10 miesięcy w roku.

Wymóg dochodowy

Sawicki podkreślił, że o kredyt z Funduszu Kredytów Studenckich można się o ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych, ale trzeba spełniać wymóg dochodowy w wysokości 4000 zł na członka rodziny. Dodał, że procedura składania wniosku jest jednorazowa na okres studiów, a spłata rozpoczyna się nie później niż 2 lata po ukończeniu studiów.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez BGK osoby, które na zakończenie studiów uplasują się w czołówce najlepszych absolwentów, mogą ubiegać się w banku kredytującym o umorzenie części kredytu.

Wnioski można składać w bankach kredytujących, które podpisały umowy z BGK. Obecnie są to: PKO BP, Pekao oraz BPS.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Edukacja
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia
14 lip 2025

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]
14 lip 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku
14 lip 2025

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
14 lip 2025
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
11 lip 2025
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
14 lip 2025
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?
11 lip 2025

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
11 lip 2025
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie
Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia
10 lip 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]
09 lip 2025

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

pokaż więcej
Proszę czekać...