Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
lex Kamilek zaświadczenie o niekaralności katalog przestępstw rodzice opieka nad dziećmi szkoła przedszkole dzieci / Lex Kamilek: Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców / Shutterstock

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

Zaświadczenia o niekaralności rodziców opiekujących się dziećmi

Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińską-Bluszcz w odpowiedzi na interpelację poselską przedstawiła zmiany, jakie pojawiły się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz niektórych innych ustaw. Projekt został już wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Autopromocja

Rudzińska-Bluszcz odniosła się do postulatów dotyczących zmian w konieczności okazywania przez rodziców opiekującymi się dziećmi zaświadczeń o niekaralności. „W obecnym stanie prawnym, dla usprawnienia aktywności w placówkach, rekomendujemy, aby ustalić na początku roku szkolnego rodziców, którzy będą mieli opiekować się dziećmi podczas wydarzeń organizowanych przez placówkę i dokonać ich sprawdzenia poprzez uzyskanie informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym lub z Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze oraz pozyskanie danych o karalności” – zaznaczyła wiceminister sprawiedliwości.

Rodzice, którzy pozytywnie przeszliby taką weryfikację na początku roku szkolnego, byliby dopuszczeni do działalności w danym roku i nie musieliby ponownie okazywać zaświadczeń.

Zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel. Obowiązek okazywania zaświadczenia o niekaralności będzie też zniesiony w odniesieniu do osób, od których z założenia wymagana jest niekaralność, tzn. policjantów, adwokatów czy sędziów. Nie będzie też obowiązywało podwójne sprawdzanie tej samej osoby. Oznacza to, że szkoła nie będzie musiała weryfikować karalności osoby, która już wcześniej została sprawdzona i zweryfikowana, np. w klubie sportowym.

Katalog przestępstw wykluczających pracę z dziećmi

Znowelizowane przepisy będą też odnosić się do samego katalogu i wyjaśniania pojęć. „Na podstawie analiz poszczególnych aktów prawnych zawierających regulacje dotyczące wykonywania działań z udziałem dzieci oraz uwzględniając uwarunkowania psychologiczne i emocjonalne dzieci, zaproponowano modyfikację katalogu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać z pracy z dziećmi” – poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Będą to:

  • przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu;
  • przestępstwa przeciwko wolności z wyłączeniem przestępstw określonych w art. 192 i 193 Kodeksu karnego oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego;
  • przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
  • przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece, z wyłączeniem przestępstw określonych w art. 206 i 209 Kodeksu karnego oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego oraz przestępstwa określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz odpowiadającym tym przestępstwom czynom zabronionym określonym w przepisach prawa obcego.

W projekcie przewidziano również wprowadzenie słownika pojęć, które w praktyce budzą największe wątpliwości. Przykładowo będą to zwroty użyte w art. 21 ustawy, takie jak: „inny organizator” oraz „inna działalność”. Zdaniem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz takie zmiany „pozwolą na właściwą identyfikację adresatów obowiązków określonych w ustawie”.

Nowa ustawa zakłada też, że wolontariusze prowadzący zajęcia z dziećmi jak również studenci odbywający praktyki w szkołach nie będę musieli ponosić kosztów uzyskania zaświadczenia o niekaralności.

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...