Świadectwo z czerwonym paskiem 2025 r. Jaka średnia do paska? Czy można mieć 3 na świadectwie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Świadectwo z czerwonym paskiem 2025 r. Jaka średnia do paska? Czy można mieć 3 na świadectwie? / Shutterstock

Ile musi wynosić średnia ocen, aby na świadectwie był czerwony pasek? Czy wliczają się oceny ze wszystkich przedmiotów? Co z oceną z zachowania? Sprawdzamy.

Świadectwo szkolne - co to za dokument

Świadectwo szkolne to dokument wydawany przez szkołę po zakończeniu nauki w danej klasie. Zawiera informację o przyznaniu promocji do wyższej klasy. Jeśli uczeń powtarza klasę, otrzymuje również świadectwo, ale z adnotacją, że uczęszczał np. do klasy V i nie przeszedł do klasy VI.

Autopromocja

Świadectwa szkolne mają różne kolory. Uczniowie szkoły podstawowej otrzymują świadectwa niebieskie, licealiści i uczniowie techników różowe. Młodzież w szkole specjalnej i branżowej I stopnia oraz dostaje żółte, a w szkole branżowej II stopnia — jasnofioletowe.

Dla kogo świadectwo z czerwonym paskiem

Jak wygląda czerwony pasek na świadectwie i co oznacza? Świadectwo z czerwonym paskiem to świadectwo z wyróżnieniem, na którym wzdłuż znajduje się nadrukowana flaga Polski w formie paska. Aby zdobyć czerwony pasek, nie wystarczy mieć tylko dobre wyniki w nauce – liczy się także ocena z zachowania.

Świadectwo z czerwonym paskiem mogą uzyskać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Uczniowie z klas nauczania początkowego otrzymują standardowe świadectwa. 

Jaka średnia do świadectwa z czerwonym paskiem

Aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, uczniowie muszą osiągnąć średnią ocen nie mniejszą niż 4,75. Średnia nie jest zaokrąglana w górę, liczy się wiec każda ocena.

Nawet jeśli uczeń uzyska bardzo wysoką średnią, nie dostanie świadectwa z wyróżnieniem, jeśli nie spełni wymagań dotyczących zachowania. Roczna ocena z zachowania na świadectwie musi wynosić przynajmniej "bardzo dobra".

Skala ocen z zachowania, począwszy od IV klasy szkoły podstawowej przedstawia się następująco:

  • wzorowe;
  • bardzo dobre;
  • dobre;
  • poprawne;
  • nieodpowiednie;
  • naganne.
Przykład

Uczeń na koniec roku ma łączną średnią ocen 5,5, ale otrzymał poprawną ocenę z zachowania. Taki uczeń nie dostanie świadectwa z wyróżnieniem.

Czerwony pasek a 3 na świadectwie

Czy trójka na świadectwie wyklucza czerwony pasek? Niekoniecznie. Średnia arytmetyczna obliczana jest ze wszystkich ocen, a dopóki wynosi co najmniej 4,75, uczeń ma szansę na czerwony pasek.

Jak obliczyć średnią arytmetyczną? Wystarczy dodać wszystkie oceny z przedmiotów i podzielić sumę przez liczbę tych przedmiotów.

Od 1 września 2024 r. ocena z religii (lub etyki) nie będzie wliczana do średniej ocen, nadal będzie jednak wpisywana na świadectwie.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...