W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.
- Zakaz dla smartfonów w szkołach. Ale są wyjątki
- Zakaz w polskich szkołach?
- Zakaz dla telefonów komórkowych w 60 proc. szkołach w Polsce
Nowe rozporządzenie w Austrii zabrania uczniom do ósmej klasy – czyli do 14. roku życia – korzystania z telefonów komórkowych, smartwatchy i podobnych urządzeń służących do komunikacji cyfrowej. Ograniczenie to dotyczy zarówno wnętrza szkoły, jak i zajęć poza jej terenem oraz w trakcie szkolnych wydarzeń. Oznacza to, że z urządzeń tych nie będzie można korzystać nawet w czasie szkolnych wycieczek.
W przypadku naruszenia zakazu uczeń będzie zobowiązany do oddania telefonu nauczycielowi, a urządzenie zostanie zwrócone mu po zajęciach. Jeśli nauczyciel uzna, że "sytuacja rodzicielska tego wymaga" – wówczas telefon zostanie zwrócony bezpośrednio rodzicowi bądź opiekunowi ucznia.
Zakaz dla smartfonów w szkołach. Ale są wyjątki
Nowe rozporządzenie dopuszcza wyjątki od zakazu. Nauczyciel może pozwolić na używanie urządzenia, gdy:
- jest ono potrzebne w związku z procesem edukacyjnym,
- ze względów medycznych,
- podczas wycieczek szkolnych trwających kilka dni.
Zakaz w polskich szkołach?
W Polsce MEN nie planuje tak radykalnych kroków Być może zmienimy prawo tak, żeby wzmocnić możliwości szkół ws. ograniczeń korzystania ze smartfonów - powiedziała w Polskim Radiu wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer. Oceniła, że pomysł marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zakazie używania smartfonów w podstawówkach nie rozwiąże problemu. Jej daniem konieczne jest bardziej systemowe rozwiązanie, które ochroni młodzież.
Wiceszefowa MEN zaznaczyła, że trzeba walczyć z uzależnieniem dzieci od smartfonów, działać w kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym i resort edukacji takie działania prowadzi. Wskazała, że dzieje się to zarówno poprzez profilaktykę, za którą odpowiada wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz jako pełnomocnik ministra edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów, jak i edukację zdrowotną, za którą odpowiada ona sama. Tam są realne działania - zaznaczyła.
Zakaz dla telefonów komórkowych w 60 proc. szkołach w Polsce
Lubnauer przekazała, że jeśli chodzi o korzystanie ze smartfonów przez uczniów, to w wielu szkołach tego typu ograniczenia już są. Jak poinformowała, około 60 proc. placówek ma taki zakaz. Mówiliśmy dość jasno, że my chcemy bardzo ograniczyć korzystanie z jakiegokolwiek sprzętu przez przedszkolaki, do zera, można powiedzieć. Chcemy bardzo wyraźnie ograniczyć korzystanie ze smartfonów w przypadku klas 1-3 - zaznaczyła wiceminister.