Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?
- Matura ustna 2025 - komisja maturalna
- Komisje egzaminacyjne – matury ustne 2025
- Choroba członka komisji maturalnej
Matura ustna 2025 - komisja maturalna
Matura ustna w 2025 r. może być zdawana z następujących przedmiotów:
- języka polskiego,
- języka mniejszości etnicznej,
- języka mniejszości narodowej,
- języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego),
- języka regionalnego.
W skład komisji maturalnej na egzaminie ustnym wchodzą minimum 2 osoby. Pierwszą osobą jest przewodniczący komisji, który zgodnie z § 23 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego kieruje pracą zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Członkowie komisji powinni w zapewnić samodzielną pracę zdających w czasie trwania części ustnej egzaminu.
Przewodniczącym komisji jest nauczyciel przedmiotu, z którego zdawany jest egzamin ustny. Nauczyciel musi znajdować się w ewidencji egzaminatorów (art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy o systemie oświaty). Drugą osobą (lub kolejnymi osobami) wchodzącą w skład komisji jest także nauczyciel przedmiotu, z którego zdawany jest egzamin. Minimum jedna osoba ze składu komisji musi być zatrudniona w innej szkole lub placówce.
Oczywiście, w skład komisji nie może wchodzić nauczyciel, który w danym roku szkolnym prowadził zajęcia z maturzystą ze zdawanego ustnie przedmiotu. Członkiem komisji może być również nauczyciel akademicki z przygotowaniem z przedmiotu zdawanego na maturze ustnej. Nauczyciela zatrudnionego w innym miejscu powołuje się do pracy w komisji maturalnej w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której dana osoba jest zatrudniona.
Komisje egzaminacyjne – matury ustne 2025
Jak powoływani są członkowie zespołu egzaminacyjnego na maturach ustnych w 2025 roku? Zasady te reguluje § 21 rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. To zadanie przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Ma na to czas do 2 miesięcy przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego. W tym terminie muszą zostać wybrani:
- członkowie zespołów przedmiotowych do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z poszczególnych przedmiotów
- przewodniczący tych zespołów.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego także tworzy i ogłasza w tym czasie harmonogram matury ustnej danej szkoły. Dostarcza go niezwłocznie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Choroba członka komisji maturalnej
W przypadku choroby członka komisji maturalnej (przewodniczącego zespołu przedmiotowego lub innego członka tego zespołu) lub innych ważnych przyczyn dana osoba nie może wziąć udziału w egzaminie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje na zastępstwo innego przewodniczącego zespołu przedmiotowego lub członka tego zespołu.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 302)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 750)