REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
komisja maturalna matura 2025 ustna egzamin zespół egzaminacyjny członek
Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?

Matura ustna 2025 - komisja maturalna

Matura ustna w 2025 r. może być zdawana z następujących przedmiotów:

REKLAMA

Autopromocja
  • języka polskiego,
  • języka mniejszości etnicznej,
  • języka mniejszości narodowej,
  • języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego),
  • języka regionalnego.

REKLAMA

W skład komisji maturalnej na egzaminie ustnym wchodzą minimum 2 osoby. Pierwszą osobą jest przewodniczący komisji, który zgodnie z § 23 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego kieruje pracą zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Członkowie komisji powinni w zapewnić samodzielną pracę zdających w czasie trwania części ustnej egzaminu.

Przewodniczącym komisji jest nauczyciel przedmiotu, z którego zdawany jest egzamin ustny. Nauczyciel musi znajdować się w ewidencji egzaminatorów (art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy o systemie oświaty). Drugą osobą (lub kolejnymi osobami) wchodzącą w skład komisji jest także nauczyciel przedmiotu, z którego zdawany jest egzamin. Minimum jedna osoba ze składu komisji musi być zatrudniona w innej szkole lub placówce.

Oczywiście, w skład komisji nie może wchodzić nauczyciel, który w danym roku szkolnym prowadził zajęcia z maturzystą ze zdawanego ustnie przedmiotu. Członkiem komisji może być również nauczyciel akademicki z przygotowaniem z przedmiotu zdawanego na maturze ustnej. Nauczyciela zatrudnionego w innym miejscu powołuje się do pracy w komisji maturalnej w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której dana osoba jest zatrudniona.

Komisje egzaminacyjne – matury ustne 2025

Jak powoływani są członkowie zespołu egzaminacyjnego na maturach ustnych w 2025 roku? Zasady te reguluje § 21 rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. To zadanie przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Ma na to czas do 2 miesięcy przed terminem części pisemnej egzaminu maturalnego. W tym terminie muszą zostać wybrani:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • członkowie zespołów przedmiotowych do przeprowadzenia części ustnej egzaminu z poszczególnych przedmiotów
  • przewodniczący tych zespołów.

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego także tworzy i ogłasza w tym czasie harmonogram matury ustnej danej szkoły. Dostarcza go niezwłocznie do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Choroba członka komisji maturalnej

W przypadku choroby członka komisji maturalnej (przewodniczącego zespołu przedmiotowego lub innego członka tego zespołu) lub innych ważnych przyczyn dana osoba nie może wziąć udziału w egzaminie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powołuje na zastępstwo innego przewodniczącego zespołu przedmiotowego lub członka tego zespołu.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie
Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

REKLAMA

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

Osoby bez kwalifikacji nauczycielskich będą mogły prowadzić w przedszkolach zajęcia. Takie zmiany w Prawie oświatowym zaakceptowała Rada Ministrów

Rada Ministrów zatwierdziła deregulacyjny projekt ustawy, który umożliwi przedszkolom zatrudnianie osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć z dziećmi. Nowe przepisy mają pomóc w walce z brakami kadrowymi i zapewnić ciągłość edukacji przedszkolnej.

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają poprawić dostęp uczniów do wsparcia specjalistycznego i pomóc placówkom spełniać wymagane standardy.

REKLAMA

Od 300 do 400 procent wynagrodzenia miesięcznego dla nauczycieli od 1 września 2025 r.? Taką nagrodę jubileuszową przewidują przepisy zaakceptowane przez Radę Ministrów

Nagrody jubileuszowe, wyższe odprawy, nowe zasady zastępstw i krótszy okres zatrudnienia dla początkujących – Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Zmiany mają poprawić sytuację zawodową nauczycieli i wejdą w życie 1 września 2025 roku.

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. Kodeks pracy, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Traktat o Unii Europejskiej

REKLAMA