Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
przedszkole / Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026 / shutterstock

Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026. Co należy zrobić, by zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie szukać informacji dotyczących rekrutacji do przedszkoli w roku szkolnym 2025/2026? Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?

By zapisać dziecko do przedszkola po raz pierwszy, należy wziąć udział w rekrutacji. Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola, danego oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub danej publicznej innej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, tym oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub tej innej formie wychowania przedszkolnego, w terminie siedmiu dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Autopromocja

Zgodnie z ustawą prawo oświatowe, organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego lub publiczną szkołę podstawową ma czas do końca stycznia, by podać do publicznej wiadomości kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria.

Wychowanie przedszkolne

Zgodnie z ustawą prawo oświatowe, wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jest ono realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Dzieci 6letnie są zobowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026: co należy zrobić?

By zapisać dziecko po raz pierwszy do przedszkola, należy wziąć udział w rekrutacji. W tym celu, należy wybrać przedszkole publiczne, do którego chce się zapisać dziecko. Następie należy dowiedzieć się (od przedszkola, urzędu gminy/miasta), czy dana placówka prowadzi rekrutację przez internet, czy też nie oraz o rozpoczęcie rekrutacji do placówek przedszkolnych. W przypadku, gdy placówka nie prowadzi rekrutacji przez internet, należy odwiedzić wybrane przedszkole, wypełnić wniosek, a następnie złożyć go w przedszkolu. W przypadku, gdy placówka prowadzi rekrutację przez internet, należy zarejestrować się na platformie rekrutacyjnej, sprawdzić zasady rekrutacji ( w tym także liczbę placówek do których można się rekrutować), a następnie wypełnić formularz i wskazać przedszkola, do których chce się zapisać dziecko. Warto zaznaczyć placówki w kolejności od tej, na której najbardziej nam zależy. Następnie należy poczekać na ogłoszenie listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci. W przypadku zakwalifikowania dziecka do przedszkola – należy potwierdzić swoje zgłoszenie i ewentualnie donieść potrzebne dodatkowe dokumenty. Później, należy poczekać na ogłoszenie listy przyjętych i nieprzyjętych dzieci. W przypadku, gdy dziecko zostało przyjęte, można iść do placówki w celu podpisania umowy. W przypadku, gdy dziecko nie zostało przyjęte, można – w terminie trzech dni od uzyskania uzasadnienia – odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej lub wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026: terminy

Warto sprawdzić, kiedy rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026 r. w poszczególnych gminach. Informacje na ten temat powinny znajdować się na stronach internetowych urzędu miasta lub gminy. W niektórych miejscach rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych już się rozpoczęła, w innych jeszcze nie. Przykładowo, w Warszawie rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 4 marca br. o godz. 13:00 i prowadzona będzie za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji. W Wiązownej, rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych także rozpocznie się 4 marca 2025 r. W Krakowie zaś rekrutacja rozpocznie się 3 marca. Jak już wcześniej zostało wspomniane, w części gmin rekrutacja już trwa. Na przykład, od 19 lutego 2025 r. trwa składanie wniosków o przyjęcie dziecka do miejskiego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na rok szkolny 2025/2026 na terenie Łomży.

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...