Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP / shutterstock

Wykaz uczelni prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Polsce działa ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sprawuje nadzór nad większością z nich (nad niektórymi z nich nadzór sprawują inni ministrowie – na przykład uczelnie medyczne podlegają ministrowi właściwemu ds. zdrowia, a uczelnie wojskowe – ministrowi obrony narodowej). 

Autopromocja

Uczelnie publiczne

Wykaz kierunków studiów w uczelniach publicznych

Aktualny wykaz kierunków studiów na określonym poziomie i profilu w uczelniach publicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni publicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni publicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o uczelniach publicznych posiadających wybrany kierunek studiów, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia publiczna”, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” i ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie zawodowe

  1. Akademia Bialska im. Jana Pawła II
  2. Akademia Łomżyńska
  3. Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa
  4. Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa
  5. Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
  6. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  7. Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego
  8. Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu
  9. Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
  10. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  11. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  12. Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  13. Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  14. Akademia Tarnowska
  15. Akademia Zamojska
  16. Collegium Witelona Uczelnia Państwowa
  17. Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
  18. Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  19. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  20. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
  21. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
  22. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie
  23. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  24. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
  25. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
  26. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  27. Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
  28. Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu
  29. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
  30. Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu
  31. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku

Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie akademickie

Uczelnie niepubliczne

Aktualny wykaz kierunków studiów w uczelniach niepublicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni niepublicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni niepublicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o wybranym kierunku studiów w gronie wszystkich uczelni niepublicznych, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia niepubliczna, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” oraz ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Wykaz uczelni niepublicznych

Wykaz uczelni niepublicznych obejmuje uczelnie wpisane do ewidencji uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki w Systemie POL-on. Ewidencja uczelni niepublicznych znajduje się w ogólnodostępnej formie w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o wybranej uczelni niepublicznej należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie określić filtry, w tym nazwę uczelni niepublicznej w polu „Nazwa” oraz status uczelni „Działająca” w polu „Status” i potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o uczelniach z danego województwa lub miejscowości, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Województwo” wybrać właściwe województwo, w polu „Miejscowość” wpisać wybraną frazę, a w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
  • W celu uzyskania listy wszystkich działających uczelni niepublicznych na terenie kraju, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.

Wydawanie zaświadczeń z ewidencji uczelni niepublicznych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.), od dnia 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy w zakresie wydawania zaświadczeń dotyczących uczelni niepublicznych. Od dnia 1 października 2018 r. nie wydaje się odpisów i wyciągów z rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych. W ich miejsce można jedynie uzyskać, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572), zaświadczenie z ewidencji uczelni niepublicznych.

Ewidencja obejmuje:

  1. numer wpisu do ewidencji;
  2. datę wpisu;
  3. imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę, numer z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru i adres założyciela;
  4. nazwę i adres uczelni;
  5. imię i nazwisko oraz datę rozpoczęcia i zakończenia kadencji rektora;
  6. informację o postawieniu uczelni w stan likwidacji;
  7. datę wykreślenia z ewidencji.

Informacje o ewidencji:

  1. Ewidencję prowadzi się w systemie informatycznym - Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
  2. Dane zawarte w ewidencji udostępnia się przez:
    • otwarty dostęp do zawartości ewidencji w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym),
    • wydanie zaświadczenia.
  3. Udostępnienie danych zawartych w ewidencji przez otwarty dostęp do zawartości ewidencji jest bezpłatne i następuje przez stronę internetową ministra lub w siedzibie urzędu obsługującego ministra.
  4. Wydanie zaświadczenia z ewidencji jest bezpłatne. Zaświadczenie wydaje się jeżeli:
    • urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
    • osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
  5. Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w formie papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego, w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
  6. We wniosku o wydanie zaświadczenia należy podać nazwę i siedzibę uczelni oraz ew. zakres żądanych informacji, których zaświadczenie ma dotyczyć. We wniosku powinno zostać zawarte również uzasadnienie wydania wnioskującemu zaświadczenia.
  7. Zaświadczenie z ewidencji obejmuje treść wszystkich wpisów we wskazanych przez wnioskodawcę rubrykach ewidencji albo treść wszystkich wpisów w rubrykach odpowiadających żądanym przez wnioskodawcę informacjom.
  8. Zaświadczenie opatrywane jest datą, pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby, która je sporządziła, z podaniem jej imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego, lub uwierzytelnionego za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.
  9. Zaświadczenie przesyła się wnioskodawcy na adres wskazany we wniosku, przesyłką poleconą za pisemnym potwierdzeniem odbioru albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  10. Na żądanie wnioskodawcy zaświadczenie może być odebrane w siedzibie urzędu przez wnioskodawcę albo osobę upoważnioną przez niego na piśmie, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.

Uczelnie kościelne

Katolickie:

  1. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie - działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.);
  2. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie - prowadzenie studiów na kierunkach: „administracja i polityka publiczna”, „arteterapia”, "dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filologia angielska”, "filozofia", "kulturoznawstwo", „logopedia”, „nauki o polityce”, „pedagogika”, „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”, „praca socjalna”, "psychologia”, "turystyka i rekreacja", "zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej", „zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych”;
  3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II - prowadzenie studiów na kierunkach: „teologia”, „archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”, „digital media-kreatywność, analiza, zarządzanie”, „dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filozofia”, „historia”, „historia sztuki", „komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations”, "muzyka kościelna", „nauki o rodzinie”, „ochrona dóbr kultury", „pedagogika”, "praca socjalna", „prawo kanoniczne”, „psychologia”, „turystyka i zarządzanie dziedzictwem”;
  4. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” (jednolite magisterskie), „pedagogika” (pierwszego i drugiego stopnia) oraz „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna” (studia jednolite magisterskie);
  5. Akademia Katolicka w Warszawie – prowadzenie studiów na kierunku „teologia” w Collegium Joanneum i w Collegium Bobolanum, oraz na kierunku „politologia” w Collegium Bobolanum  i „edukacja muzyczna z muzyką kościelną” w Collegium Joanneum;
  6. Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”;
  7. Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”. 

Wyższe seminaria duchowne 

- zgodnie z § 7 ust.2 Umowy między Rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez szkoły wyższe - (Dz. U. z 1999r. Nr 63, poz. 727) alumni wyższych seminariów duchownych, prowadzących sześcioletnie studia zgodnie z wymaganiami prawa kościelnego mogą uzyskiwać tytuł zawodowy magistra kierunku „teologia” na podstawie umów o współpracy zawartych w oparciu o Konstytucję Apostolską „Sapientia Christiana” z kościelnymi szkołami wyższymi oraz z uczelniami państwowymi, w których strukturze znajdują się wydziały teologii, posiadającymi prawo prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku.

Innych kościołów:

  1. Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej (dawne  Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej) jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do prowadzenia trzyletnich studiów licencjackich na kierunku „teologia” oraz do nadawania tytułu zawodowego „licencjata teologii adwentystycznej”. Jedynie ten tytuł jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (Dz. U. Nr 97, poz.481 z późn. zm.),
  2. Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii prawosławnej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.19 ust.4 ustawy  z 4.07.1991r. o stosunku Państwa do Polskiego Aukefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz.U.Nr 66, poz. 281 z późn. zm.),  
  3. Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii baptystycznej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 480 z późn. zm.),
  4. Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii metodystycznej - tytuł ten równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 15 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 479 z późn. zm.),
  5. Warszawskie Seminarium Teologiczne - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii - tytuł ten równoważny z tytułem licencjata  nadawanym przez uczelnie państwowe -  art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 254 z późn. zm.),
  6. Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii starokatolickiej - tytuł ten jest równoważny
    z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 12 ust.2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Polskokatolickiego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 482 z późn. zm.),
  7. Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii mariawickiej - tytuł ten jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez państwowe uczelnie - art. 12 ust. 2 ustawy z 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 253 z późn. zm.).\

Uczelnie z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

Aktualny wykaz kierunków studiów prowadzonych przez uczelnie publiczne i niepubliczne poza granicami kraju znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów prowadzonych przez poszczególne uczelnie poza granicami kraju należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie zaznaczyć pole „Tak” przy filtrze – Studia prowadzone poza granicami kraju, a następnie potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...