Ochrona zwierząt. Rusza nowy kierunek studiów na UW

Ochrona zwierząt. Rusza nowy kierunek studiów na UW / Shutterstock

Na Uniwersytecie Warszawskim rusza nowy kierunek - ochrona zwierząt. To kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny prowadzony przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS UW). To studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Ochrona zwierząt - program studiów

W informacji podanej na stronie UW można przeczytać, że jest to kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny. Dyscypliną wiodącą są nauki prawne, lecz uzupełniają ją inne dyscypliny z nauk społecznych i humanistycznych, a przede wszystkim biologicznych i psychologicznych. Program oparty jest bowiem na założeniu, że dla prawidłowego stosowania prawa ochrony zwierząt niezbędne jest zrozumienie przyrodniczych i behawioralnych aspektów stosunków międzygatunkowych oraz ich kulturowego kontekstu.

Autopromocja

Program oferuje szeroką gamę przedmiotów, w zależności od przygotowania studentów i studentek oraz ich potrzeb . Specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa humanitarnej, przyrodniczej i użytkowej ochrony zwierząt, która można według wyboru uzupełnić o prawoznawstwo, przyrodoznawstwo, psychologię i kulturoznawstwo. Istotną część programu stanowią: organizowane przez Wydział Biologii w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie warsztaty terenowe, a także praktyki w instytucjach publicznych bądź społecznych zajmujących się ochroną zwierząt oraz przedmiot pn. „Contemporary problems of animal law and ethics”, stanowiący cykl wykładów gościnnych w języku angielskim na tematy nieoczywiste, poszerzające horyzonty Studentów i Studentek.

Studia są ukierunkowana na przekazanie umiejętności niezbędnych do podjęcia działalności publicznej lub społecznej w zakresie ochrony zwierząt, włączając w to instytucje bezpośrednio pracujące ze zwierzętami.

Program studiów i przygotowanie zajęć leżało po stronie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, posiadających w ramach swoich specjalizacji dorobek z zakresu ochrony zwierząt, a także czołowych prawników-praktyków, osób prowadzących NGO, twórców aktów prawnych.

Przydatne informacje

Studia stacjonarne, współtworzone przez Wydziały: Prawa i Administracji, Biologii, Psychologii oraz Artes Liberales. Pomimo możliwe korzystnego planu zajęć, zajęcia odbywają się głównie od poniedziałku do piątku i mogą odbywać się w godz. od 8:30 do 20:00 (w zależności od semestru i grupy). W zależności od przedmiotu zajęcia mogą odbywać się na wszystkich Wydziałach współtworzących kierunek. Zajęcia w terenie będą odbywać się w ośrodkach UW (m.in. Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie). Student musi liczyć się z koniecznością poniesienia niektórych kosztów wyjazdów (np. dojazd, wyżywienie).

Kierunek wykorzystuje wszystkie dostępne obecnie formy kształcenia: od tradycyjnego wykładu akademickiego, poprzez ćwiczenia, warsztaty zawodowe, aż do metod kształcenia na odległość (e-learning).

Na stronie UW czytamy: "Absolwenci i Absolwentki kierunku Ochrona zwierząt posiądą niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia działalności z zakresu ochrony zwierząt w instytucjach publicznych bądź społecznych. Połączą znajomość prawa humanitarnej, przyrodniczej bądź użytkowej zwierząt, a także praktyki jego stosowania, ze znajomością przyrodniczych i psychologicznych uwarunkowań dobrostanu zwierząt oraz społecznego kontekstu obowiązującego systemu ochrony zwierząt. Zdobędą również narzędzia pozwalające samodzielnie pogłębiać wiedzę, co jest istotne wobec stale zmieniającego się prawa i nowych ustaleń naukowych. Absolwenci i Absolwentki kierunku Ochrona zwierząt uzyskają tytuł zawodowy magistra ochrony zwierząt".

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Edukacja
Sztuczna inteligencja w edukacji. Zagrożenie czy dobrodziejstwo? [KOMENTARZ EKSPERCKI]
28 maja 2025

Jak nauczyciele mogą korzystać ze sztucznej inteligencji w codziennej pracy dydaktycznej? Jakie korzyści i pułapki związane są ze stosowaniem AI w edukacji? Na co zwracać uwagę? Na te i wiele innych pytań związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w edukacji odpowiedział nam ekspert, trener, Head of AI w BUZZcenter Radosław Mechło.

Ochrona zwierząt. Rusza nowy kierunek studiów na UW
26 maja 2025

Na Uniwersytecie Warszawskim rusza nowy kierunek - ochrona zwierząt. To kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny prowadzony przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS UW). To studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos". Wnioski na rok szkolny 2025/2026 dla szkół podstawowych i przedszkoli można składać do 30 czerwca 2025 r.
26 maja 2025

19 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków do udziału w projekcie „Pierwszy krok w Kosmos”. Jest to projekt dedykowany placówkom oświaty z województwa śląskiego. Czym jest program "Pierwszy krok w Kosmos"? Kto może się zgłosić?

Trwa nabór drużyn do II edycji turnieju "Z Orlika na Stadion". Zgłoszenia do 30 czerwca 2025 r.
23 maja 2025

Do 30 czerwca 2025 r. trwa rejestracja drużyn do drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego "Z Orlika na Stadion". Zgłoszeń mogą dokonywać nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy, animatorzy sportu oraz przedstawiciele klubów, akademii i szkółek piłkarskich, a także osoby prowadzące zajęcia w ramach programu Aktywna Szkoła.

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"
22 maja 2025

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy
21 maja 2025

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja
19 maja 2025

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
19 maja 2025

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]
17 maja 2025

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...