Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
szkoła, dziecko / Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym / ShutterStock

Czy rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach z edukacji zdrowotnej? Na to pytanie odpowiedział nam Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI prof. Krzysztof J. Filipiak.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy.

Autopromocja

prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym

Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, farmakolog kliniczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI w rozmowie z redakcją infor.pl, odpowiedział nam na pytanie, czy w jego ocenie rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestniczenie w nowym przedmiocie "Edukacja zdrowotna".

Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości – jako dla lekarza i nauczyciela akademickiego od ponad ćwierć wieku – że przedmiot „edukacja zdrowotna” powinien być przedmiotem obowiązkowym, a nie fakultatywnym. Jako środowisko lekarskie od wielu lat o to właśnie walczyliśmy i bardzo żałuję, że przedmiot ten zafunkcjonuje na razie jedynie jako fakultatywny, wymagający zgody rodziców/opiekunów prawnych dziecka - powiedział Filipiak.

Ekspert dodał, że w Polsce większość osób umrze z powodu chorób układu krążenia lub nowotworów. To podstawowe przyczyny zgonów. Można uniknąć wielu chorób serca, naczyń, mózgu, wielu nowotworów, stosując proste zasady prewencji: odpowiednią dietę, poszerzanie świadomości na temat prawidłowego stylu życia, aktywność fizyczną, badania przesiewowe. I o tym właśnie młodzi ludzie mają się dowiedzieć z przedmiotu „edukacja zdrowotna”. Wstydem dla mojego kraju jest fakt, że tak mało osób przystępuje do szczepień przeciwko wielu chorobom, że rodzice zastanawiają się czy szczepić dzieci na choroby, gdzie jest to obowiązkiem. Co prawda w Europie widzimy, że ruchy antyszczepionkowe są tym silniejsze im bardziej przesuwamy się na wschód, ale to tylko dodatkowy argument, dlaczego „edukacja zdrowotna” jest tak ważna właśnie w naszym kraju, położonym w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział.

W ocenie Filipiaka, wiedza o szczepieniach, postępach medycyny, antykoncepcji, chorobach zakaźnych, a nawet samym systemie opieki zdrowotnej jest w Polsce w opłakanym stanie. Gdyby taka „edukacja zdrowotna” była obowiązkiem, w ciągu jednego pokolenia poradzilibyśmy sobie z szarlatanami typu Oskar D., udającymi lekarzy w internecie. Inżynierem Ziębą leczącym zawał serca wykałaczką, Panią Justyną S. promująca postawy antyszczepionkowe. Inaczej wyglądałby stopień wyszczepienia przeciwko HPV, zmniejszyłaby się częstość występowania wielu nowotworów. Jestem zdecydowanie za obowiązkiem uczęszczania na ten przedmiot - podsumował Filipiak.

Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny - MEDYCYNA XXI
rozwiń więcej
Edukacja
Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
14 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka. Wyniki egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone i przekazane szkołom 4 lipca 2025 r. Na ten sam dzień został ustalony termin przekazania szkołom i zdającym zaświadczeń i informacji.

Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym
14 maja 2025

Czy rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach z edukacji zdrowotnej? Na to pytanie odpowiedział nam Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI prof. Krzysztof J. Filipiak.

Nauczyciele przeciwko godzinom czarnkowym. ZNP żąda ich likwidacji od nowego roku szkolnego
14 maja 2025

Ponad 12 tysięcy nauczycieli wzięło udział w ogólnopolskiej ankiecie ZNP. Zdecydowana większość z nich domaga się likwidacji tzw. godzin czarnkowych, które – ich zdaniem – są martwym przepisem i zbędnym obciążeniem.

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: matematyka [czas trwania, co zabrać, arkusz, wyniki]
14 maja 2025

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczęły się w we wtorek. W środę, 14 maja 2025 r. uczniowie przystąpili do egzaminu z matematyki. Ile trwa egzamin? Co należy zabrać na egzamin z matematyki? Kiedy CKE opublikuje wyniki?

Dyrektor CKE: Pierwsze wnioski ws. matur w prokuraturze [Matura 2025]
13 maja 2025

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski poinformował PAP, że złożył pierwsze wnioski ws. publikacji zdjęć arkuszy maturalnych w prokuraturze. Zapowiedział kolejne wnioski do prokuratury.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: wiedza o społeczeństwie - poziom rozszerzony, język niemiecki - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
13 maja 2025

We wtorek, 13 maja 2025 r. maturzyści o godz. 9:00 rozpoczęli egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

O której godzinie zaczyna się egzamin ósmoklasisty 2025. Ile trwa?
13 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty w 2025 roku zaczyna się we wtorek 13 maja i trwa 3 dni do 15 maja. O której godzinie zaczyna się egzamin i ile trwa? Oto informacje z CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]
13 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?

Rok szkolny 2025/2026 – ważne daty, ferie, wakacje
13 maja 2025

Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2025/2026: terminy ferii zimowych, przerwy świąteczne, zakończenie zajęć i początek wakacji w całej Polsce.

Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów: na studia będzie można iść bez zdanej matury
14 maja 2025

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

pokaż więcej
Proszę czekać...