Egzamin ósmoklasisty 2025 język polski [godzina, ile trwa, tematy, arkusz]

REKLAMA
REKLAMA
Egzamin ósmoklasisty wystartował we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Ile trwa egzamin z języka polskiego? Kiedy można zobaczyć arkusz na CKE?
- Egzamin ósmoklasisty 2025 - polski [E8]
- Ile trwa egzamin ósmoklasisty z polskiego?
- Egzamin ósmoklasisty 2025 - polski arkusz
- Egzamin ósmoklasisty 2025 - tematy wypracowań
Egzamin ósmoklasisty 2025 - polski [E8]
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego zdaje się we wtorek 13 maja 2025 r. o godz. 9:00. Egzamin składa się z dwóch części. Część pierwsza opiera się głównie na dwóch tekstach (do 1000 wyrazów), do których są opracowane zadania:
REKLAMA
- tekst literacki (poezji, epiki albo dramatu) oraz
- tekst nieliteracki (naukowego, popularnonaukowego albo publicystycznego).
W tej części arkusza mogą pojawić się również inne pytania, np.:
- zadania zawierające fragmenty innych tekstów literackich i nieliterackich, teksty ikoniczne (np. plakat, reprodukcję obrazu), przysłowia, powiedzenia, frazeologizmy itp. ORAZ/LUB
- zadania samodzielne, nieodnoszące się do tekstów wymienionych w pkt a) lub b).
Pierwsza część arkusza liczy około 20 zadań. Można zdobyć za nią 25 punktów, przy czym połowa z nich dotyczy zadań otwartych.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty z polskiego?
Egzamin z języka polskiego trwa 150 minut czyli 2 godziny i 30 minut. Kończy się o godz. 11:30.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - polski arkusz
Jeszcze dziś około godziny 13:00-14:00 można spodziewać się udostępnienia arkuszy egzaminacyjnych przez CKE. Taka procedura stosowana jest w przypadku egzaminu maturalnego. Na stronie CKE już dostępna jest zakładka "Egzamin ósmoklasisty 2025". Pozostaje czekać na bieżące aktualizacje. Arkusz udostępnimy również w niniejszym artykule.

Egzamin ósmoklasisty 2025 - już są arkusze CKE
CKE
Pobierz:
Egzamin ósmoklasisty 2025 - tematy wypracowań
Egzamin ósmoklasisty składa się z arkusza podzielonego na dwie części. Druga część arkusza to wypracowania, za które można zdobyć 20 punktów. Uczeń wybiera jeden z dwóch podanych tematów wypracowań. Tekst napisany na egzaminie nie może być krótszy niż 200 wyrazów. Wyboru należy dokonać pomiędzy następującymi rodzajami tematów:
- temat o charakterze twórczym (opowiadanie twórcze)
- temat o charakterze argumentacyjnym (rozprawka, przemówienie).
W każdym z tych tematów należy nawiązać do lektury obowiązkowej oraz/lub do utworu (utworów) wybranych przez ucznia samodzielnie. Niedługo dowiemy się, jakie konkretnie tematy były w tym toku na egzaminie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA