Projekt "Pierwszy krok w Kosmos". Wnioski na rok szkolny 2025/2026 dla szkół podstawowych i przedszkoli można składać do 30 czerwca 2025 r.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
dziecko, szkoła, planetarium / Projekt "Pierwszy krok w Kosmos". Wnioski na rok szkolny 2025/2026 dla szkół podstawowych i przedszkoli można składać do 30 czerwca 2025 r. / shutterstock

19 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków do udziału w projekcie „Pierwszy krok w Kosmos”. Jest to projekt dedykowany placówkom oświaty z województwa śląskiego. Czym jest program "Pierwszy krok w Kosmos"? Kto może się zgłosić?

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos": co to?

Jest to projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Program ma na celu zachęcenie dzieci do zgłębiania nauk matematyczno-przyrodniczych na przykładzie astronomii i astronautyki. Chodzi także o upowszechnianie pozaszkolnych formy edukacji jako wspierających edukację formalną już od najwcześniejszych jej etapów. Program ma charakter pilotażowy w skali województwa śląskiego.

Autopromocja

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos": dla kogo?

Jest to program dedykowany placówkom oświatowym z województwa śląskiego zajmujące się kształceniem dzieci przedszkolnych z grup zerówkowych i uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Projekt ten ma na celu m.in. upowszechnienie pozaszkolnych form edukacji przy wykorzystaniu potencjału Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

W ramach naboru przyjmowane są zgłoszenia Placówek oświatowych (przedszkoli, innych formy wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych) , które:

  • mają siedzibę i prowadzą działalność na terenie województwa śląskiego,
  • zajmują się kształceniem dzieci w wieku wczesnoszkolnym (z klas I, II, III szkół podstawowych) lub w wieku przedszkolnym (z grup „zerówkowych”).

Do programu wyłonionych ma zostać 80 grup stanowiących łącznie 2 000 dzieci w podziale na:

  1. 64 grupy dzieci wczesnoszkolnych (z klas I, II, III szkół podstawowych) - 1 600 dzieci;
  2. 16 grup dzieci przedszkolnych (grupy „zerówkowe”) - 400 dzieci.

Każda z grup może liczyć maksymalnie 25 dzieci.

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos": nabór wniosków do 30 czerwca 2025 r.

Nabór wniosków rozpoczął się 19 maja 2025 r. Wnioski można składać do 30 czerwca 2025 r. do godz. 15:00. Zgłoszenia należy przesyłać na adres krokwkosmos@slaskie.pl. Do zgłoszenia należy dodać załączniki:

  • Załącznik nr 1 - Deklaracja Organu prowadzącego Placówki oświatowej składającej zgłoszenie,
  • Załącznik nr 2 - Dokumenty potwierdzające przystąpienie Placówki oświatowej do Standardowych klauzul umownych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w projekcie.

Dokumenty obowiązujące na rok szkolny 2025/2026 można znaleźć tu: Dokumenty obowiązujące na rok szkolny 2025/2026 - Pierwszy krok w Kosmos

Edukacja
Sztuczna inteligencja w edukacji. Zagrożenie czy dobrodziejstwo? [KOMENTARZ EKSPERCKI]
28 maja 2025

Jak nauczyciele mogą korzystać ze sztucznej inteligencji w codziennej pracy dydaktycznej? Jakie korzyści i pułapki związane są ze stosowaniem AI w edukacji? Na co zwracać uwagę? Na te i wiele innych pytań związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w edukacji odpowiedział nam ekspert, trener, Head of AI w BUZZcenter Radosław Mechło.

Ochrona zwierząt. Rusza nowy kierunek studiów na UW
26 maja 2025

Na Uniwersytecie Warszawskim rusza nowy kierunek - ochrona zwierząt. To kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny prowadzony przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS UW). To studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos". Wnioski na rok szkolny 2025/2026 dla szkół podstawowych i przedszkoli można składać do 30 czerwca 2025 r.
26 maja 2025

19 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków do udziału w projekcie „Pierwszy krok w Kosmos”. Jest to projekt dedykowany placówkom oświaty z województwa śląskiego. Czym jest program "Pierwszy krok w Kosmos"? Kto może się zgłosić?

Trwa nabór drużyn do II edycji turnieju "Z Orlika na Stadion". Zgłoszenia do 30 czerwca 2025 r.
23 maja 2025

Do 30 czerwca 2025 r. trwa rejestracja drużyn do drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego "Z Orlika na Stadion". Zgłoszeń mogą dokonywać nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy, animatorzy sportu oraz przedstawiciele klubów, akademii i szkółek piłkarskich, a także osoby prowadzące zajęcia w ramach programu Aktywna Szkoła.

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"
22 maja 2025

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy
21 maja 2025

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

Godziny czarnkowe do likwidacji
21 maja 2025

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja
19 maja 2025

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
19 maja 2025

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]
17 maja 2025

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...