Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad przepisami zmieniającymi terminy składania wniosków o objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego.
Rodzice wcześniej złożą wnioski i oświadczenia
Obecnie takie wnioski składa się dyrektorowi przedszkola lub szkoły w terminie do 20 września danego roku szkolnego, a oświadczenie o rezygnacji z nauki tego języka i nauki własnej historii i kultury do 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. „Ze względu na fakultatywność udziału dzieci i uczniów w tych zajęciach zasadne jest, aby dla prawidłowego ich zaplanowania w tygodniowym rozkładzie zajęć, a także w celu zapewnienia kadry pedagogicznej o wymaganych kwalifikacjach, dyrektor przedszkola i szkoły mógł zaplanować ten proces w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, którego organizacja zajęć ma dotyczyć” – uzasadnia MEN.
Co się zmieni?
Ministerstwo proponuje, aby termin na złożenie wniosku i oświadczenia przypadał na 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego organizacja zajęć ma dotyczyć. W przypadku dzieci i uczniów dopiero przyjmowanych do szkół i przedszkoli wniosek będzie składany nie później niż do 31 lipca roku szkolnego, poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpoczyna naukę odpowiednio w przedszkolu lub szkole.
Nowy termin w 2025 r.
W 2025 r. będzie obowiązywało rozwiązanie przejściowe. Końcowym terminem na złożenie wniosku lub oświadczenia będzie dzień 31 lipca. Termin ten będzie dotyczył zarówno uczniów szkoły, jak i tych, którzy dopiero rozpoczną naukę w szkole.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Etap legislacyjny: opiniowanie)