Dyrektor szkoły będzie mógł zwolnić niektórych uczniów z nauki drugiego języka obcego. Zmiany od 1 września 2025 r. [PROJEKT[

REKLAMA
REKLAMA
- Ważne zmiany dla mniejszości narodowych w szkole
- Jakie formalności?
- Mniej godzin tygodniowo
- Od kiedy nowe przepisy?
Ważne zmiany dla mniejszości narodowych w szkole
Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do konsultacji i opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
REKLAMA
Nowe przepisy mają umożliwić zwolnienie uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej, realizujących naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego z nauki drugiego języka obcego nowożytnego.
Jakie formalności?
Zgodnie z projektem, zwolnienia będzie udzielał dyrektor szkoły do końca danego roku szkolnego na podstawie wniosku rodziców ucznia. Oznacza to, iż takie zwolnienie trzeba będzie ponowić w kolejnym roku.
W przypadku zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego albo języka łacińskiego w dokumentacji przebiegu nauczania taki uczeń będzie ,,zwolniony” albo ,,zwolniona” (zamiast oceny).
Jeżeli uczeń w trakcie roku szkolnego zrezygnuje z języka mniejszości narodowej, to będzie miał obowiązek podjąć naukę drugiego i wyrówna we własnym zakresie różnice programowe. Podobnie ma być w sytuacji, gdy rodzic nie złoży wniosku o zwolnienie w kolejnym roku.
Mniej godzin tygodniowo
REKLAMA
Aktualnie w klasach VII i VIII szkoły podstawowej na naukę języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego w formie dodatkowej nauki języka przeznacza się po 3 godziny tygodniowo, tyle samo na naukę pierwszego języka obcego nowożytnego. Drugi język obcy nowożytny albo język łaciński to z kolei 2 godziny tygodniowo.
Po zmianach ilość tych godzin zmniejszy się o 2 tygodniowo. Zdaniem MEN zmiana ta może przyczynić się do zwiększenia liczby uczniów chętnych do podjęcia nauki języka mniejszości.
Od kiedy nowe przepisy?
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2025 r.
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA