Matura to stresujący moment w życiu młodego człowieka. Co zrobić, aby nie dostać ataku paniki? Jak należy się zachować, kiedy ogarnie nas paraliżujący lęk? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdenerwowanie przed maturą jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Istnieją także techniki dzięki którym można regulować poziom stresu. Ważne jest także to, że w przypadkach paniki pomocy mogą udzielić nauczyciele z komisji egzaminacyjnej.
- Atak paniki na maturze. Co zrobić?
- Stres na maturze. Kluczowe jest pozytywne podejście
- Panika na maturze. Co może zrobić nauczyciel?
- Jak się uspokoić przed maturą?
Jeśli podczas matury masz atak paniki, spróbuj skupić się na oddechu. Głęboko oddychaj, staraj się przypomnieć swoje silne strony. Możesz również poprosić o pomoc komisję egzaminacyjną.
Atak paniki na maturze. Co zrobić?
Oto szczegółowe zasady postępowania w przypadku ataku paniki na maturze:
- Skup się na oddechu. Głębokie wdechy i powolne wydechy mogą pomóc w uspokojeniu się.
- Pamiętaj o swoich silnych stronach. Przypomnij sobie, że przygotowywałeś się do matury i jesteś dobrze przygotowany. Myśl pozytywnie i skup się na tym, co wiesz i potrafisz.
- Jeśli podczas przygotowań do matury stosowałeś jakieś techniki relaksacyjne lub strategie radzenia sobie ze stresem, wykorzystaj je teraz.
Stres na maturze. Kluczowe jest pozytywne podejście
Jak radzi Strefa Edukacji kluczowe jest też pozytywne podejście, trzeba walczyć z pesymistycznymi myślami. Według psychologów, nastawienie ma duży wpływ na to, jak poradzimy sobie z sytuacją stresującą. Podczas egzaminów maturalnych ważne jest, aby mieć pozytywny stosunek do samego siebie
Warto pozbyć się myśli typu:
- Niczego nie pamiętam,
- Nie poradzę sobie,
- Nie zdam tego egzaminu
I zamienić je na:
- Dobrze znam...”(tu wyliczyć wybrany tematy, z których czujemy się mocni),
- Poradzę sobie
Jeśli to nie pomoże, poproś o pomoc komisję egzaminacyjną. Mogą oni pomóc w przerwie lub udzielić dodatkowych wyjaśnień.
Panika na maturze. Co może zrobić nauczyciel?
Nauczyciele z komisji egzaminacyjnej nie są bezradni wobec ataków paniki. Mogą stworzyć bardziej komfortowe warunki dla zdającego. Komisja może delikatnie wyjaśnić pytanie lub zaproponować inną formę odpowiedzi, jeśli zdający ma trudności z interpretacją. Jeżeli maturzysta czuje się przytłoczony, komisja może zaproponować krótką przerwę, aby zdający mógł się skupić i uspokoić. Udzielenie takiej przerwy może zdziałać cuda. Zwykle maturzysta wraca na egzamin całkowicie odblokowany i nie ma problemów ze skupieniem się na maturze.
Jak się uspokoić przed maturą?
Warto zająć swoje myśli czymś innym. Po zaobserwowaniu negatywnej i stresującej myśli od razu przenieść skupienie na coś niezwiązanego z egzaminem np. pomyśleć o ulubionym filmie, książce, o tym, jaką sobie sprawimy nagrodę, po wyjściu z egzaminy.
Ważna jest także aktywność fizyczna. Ruch wpływa bardzo znacząco na zmniejszenie stresu i lęku. Jeśli masz problem z radzeniem sobie ze stresem, warto skonsultować się z psychologiem,