Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Z jakich lektur trzeba się szczególnie przygotować? Lista utworów obowiązujących na maturę jest długa, ale tak naprawdę regularnie na egzaminie dojrzałości pojawia się kilka z nich. Polonistka podpowiada, co trzeba powtórzyć przed maturą z języka polskiego.
- Ile jest lektur obowiązkowych na maturze 2025?
- Lektury obowiązkowe na maturze z języka polskiego:
- Matura 2025. Podstawowe informacje
Nie mam przeczuć, co pojawi się na maturze. Podejrzewam natomiast, że nie będzie matury bez "Lalki", "Dziadów cz. III", na większości arkuszy jest też "Rok 1984" albo "Dżuma". Z "Potopu" może się coś zdarzyć - mimo że obowiązuje już tylko we fragmentach, to często wykorzystuje się go chociażby, pytając o środki artystycznego wyrazu -powiedziała Interii Anna Ryłek, egzaminatorka i polonistka. Nauczycielka zachęca do powtórzenia tych najbardziej podstawowych: czym jest porównanie, epitet, apostrofa.
Ile jest lektur obowiązkowych na maturze 2025?
Jej zdaniem matura nie powinna być bardzo trudna. Wynika to z faktu, że podstawę programową uszczuplono, skrócono listę lektur. Tych koniecznych do znajomości w całości dzieł jest zaledwie 13, inne to teksty krótkie lub fragmenty większych utworów. Trzy lata temu ta lista była znacznie dłuższa. Została jedna trzecia tych treści - podkreśliła Anna Ryłek, dodając, że to ogromne ułatwienie dla maturzystów.
Według niej, pytania o konkretne utwory mogą być jednak bardziej wyrafinowane i szczegółowe. Jeśli CKE ma do dyspozycji "Zbrodnię i karę", "Antygonę", "Dziady cz. III", "Przedwiośnie" i "Lalkę", to nie będzie już pytań o rzeczy oczywiste. Ostatnie matury próbne pokazały, że jeśli jest pytanie o "Lalkę", to nie musi być o Wokulskiego i Izabelę, a chociażby o prezesową Zasławską, o Węgiełka, czyli inne postacie z dalszych rzędów - powiedziała polonistka.
Lektury obowiązkowe na maturze z języka polskiego:
Poziom podstawowy:
Romantyzm, lista lektur:
- "Dziady" część III, Adam Mickiewicz,
- "Pan Tadeusz", Adam Mickiewiczm],
- "Konrad Wallenrod", Adam Mickiewicz.
Realizm, lista lektur:
- "Lalka", Bolesław Prus,
- "Chłopi" tom I - Jesień, Władysław Stanisław Reymont.
Poezja, lista lektur:
- Wybrane pieśni, treny i psalmy, Jan Kochanowski.
Dramat, lista lektur:
- "Wesele", Stanisław Wyspiański.,
- "Zemsta", Aleksander Fredro,
- "Romeo i Julia", William Szekspir,
- "Makbet", William Szekspir,
- "Król Edyp", Sofokles.
Inne, lista lektur:
- Fragmenty Biblii, np. Księga Rodzaju, Księga Hioba,
- Wybrane utwory poetyckie takich autorów jak, np. Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert.
- "Legenda o świętym Aleksym" (fragmenty),
- "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu" (fragmenty),
- "Z legend dawnego Egiptu", Bolesław Prus,
- "Rozdzióbią nas kruki, wrony...", Stefan Żeromski,
- "Droga donikąd" (fragmenty), Józef Mackiewicz.
Poziom rozszerzony:
Dramat, lista lektur:
- "Hamlet", William Szekspir,
- "Lilla Weneda", Juliusz Słowacki,
- "Nie-Boska Komedia", Zygmunt Krasiński,
- "Noc listopadowa", Stanisław Wyspiański,
- "Antygona", Sofokles,
- "Tango", Sławomir Mrożek.
Matura 2025. Podstawowe informacje
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego, wyniki służą do rekrutacji na studia.
Każdy maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą dodatkowo przystąpić do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego z tego języka.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że wśród maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski, na drugim miejscu jest matematyka, na trzecim geografia. Na kolejnych miejscach są: język polski, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie, historia, fizyka, informatyka.