Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
telefon, egzamin, matura / Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne / ShutterStock

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

W sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz wnoszenia oraz korzystania z jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych. Stanowi o tym m.in. art. 44zzt. ust. 2. ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Dotyczy to m.in. telefonów komórkowych, smartwatchy oraz wszelkich innych urządzeń wyposażonych w technologie umożliwiające łączenie się z internetem lub innymi urządzeniami, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Zakaz ten ma szczególne znaczenie w kontekście przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (art. 44zzv), zgodnie z którymi wniesienie lub użycie takiego urządzenia w trakcie egzaminu skutkuje jego unieważnieniem z danego przedmiotu. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji:

  1. W przypadku egzaminów obowiązkowych oraz jednego dodatkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym – unieważnienie egzaminu oznacza jego niezaliczenie w danej sesji oraz brak możliwości przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym.
  2. W przypadku drugiego i kolejnych egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym – na świadectwie dojrzałości zostanie wpisany wynik 0 proc. z danego przedmiotu.

Korzystanie z urządzeń medycznych podczas egzaminu – zasady i procedury

W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się możliwość wniesienia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego, jeżeli służy ono celom medycznym. Dotyczy to m.in. aplikacji monitorujących stan zdrowia, jak np. pomp insulinowych używanych przez osoby chore na cukrzycę. W takiej sytuacji absolwent może zostać skierowany do osobnej sali egzaminacyjnej. Jeżeli jednak przystępuje do egzaminu w sali z innymi zdającymi, nie losuje on numeru stolika – miejsce wyznacza przewodniczący zespołu nadzorującego, przydzielając stanowisko możliwie najbliżej jego stanowiska. Przed wejściem do sali egzaminacyjnej zdający przekazuje urządzenie przewodniczącemu zespołu nadzorującego. Osoba ta sprawdza, czy wszystkie sygnały przychodzące zostały wyciszone, a następnie umieszcza urządzenie na stoliku zespołu nadzorującego. W razie potrzeby skorzystania z urządzenia w trakcie egzaminu, zdający sygnalizuje to przez podniesienie ręki.

Edukacja
Kolejne podwyżki dla nauczycieli od września? Jest odpowiedź rządzących. Stawiają jeden warunek
01 maja 2025

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne
01 maja 2025

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta
30 kwi 2025

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. Dyrektor CKE ma ważną wskazówkę przed egzaminem
30 kwi 2025

W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - powiedział dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Zaleca maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań. Ma także inne ważne wiadomości do przekazania.

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania
29 kwi 2025

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów
29 kwi 2025

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
29 kwi 2025
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Atak paniki na maturze, co zrobić, jak pomóc? Poradnik dla uczniów i nauczycieli
29 kwi 2025

Matura to stresujący moment w życiu młodego człowieka. Co zrobić, aby nie dostać ataku paniki? Jak należy się zachować, kiedy ogarnie nas paraliżujący lęk? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdenerwowanie przed maturą jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Istnieją także techniki dzięki którym można regulować poziom stresu. Ważne jest także to, że w przypadkach paniki pomocy mogą udzielić nauczyciele z komisji egzaminacyjnej.

Matura 2025. Szybka powtórka z lektur. Co trzeba znać na maturę z polskiego 2025?
29 kwi 2025

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Z jakich lektur trzeba się szczególnie przygotować? Lista utworów obowiązujących na maturę jest długa, ale tak naprawdę regularnie na egzaminie dojrzałości pojawia się kilka z nich. Polonistka podpowiada, co trzeba powtórzyć przed maturą z języka polskiego.

pokaż więcej
Proszę czekać...