Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski [ARKUSZ z języka polskiego na poziomie podstawowym]

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
egzamin, matura, egzamin maturalny, szkoła / Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski [ARKUSZ z języka polskiego na poziomie podstawowym] / ShutterStock

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut. Zaś na poziomie rozszerzonym – 210 minut. Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 21 maja 2025 r.

Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że tegoroczne arkusze maturalne będą publikowane na stronie internetowej CKE oraz odpowiednich okręgowych komisji egzaminacyjnych według ustalonego harmonogramu.

Dla egzaminów rozpoczynających się o godzinie 9:00 arkusze będą dostępne tego samego dnia około godziny 14:00. W przypadku egzaminów startujących o 14:00, materiały zostaną opublikowane około godziny 19:00.

Na stronie CKE zostały opublikowane arkusze maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Można je znaleźć tu.

Matura 2025 r.: przecieki

W poniedziałek, przed rozpoczęciem matur, dyrektor CKE prof. Robert Zakrzewski w rozmowach z mediami poinformował, że do Centralnej Komisji Edukacyjnej nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. CKE nie ma potwierdzonych informacji o jakimkolwiek przecieku, a zdjęcia arkuszy i przykładowych zadań, które od rana pojawiają się w internecie, nie pochodzą z oryginalnego arkusza egzaminacyjnego.

CKE bada sprawę opublikowania zdjęć maturalnego arkusza egzaminacyjnego

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski przekazał PAP, że bada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego. Wcześniej, portal "Super Express" poinformował, że w mediach społecznościowych, po rozpoczęciu egzaminu maturalnego zaczęły krążyć fotografie z fragmentami arkusza maturalnego, w tym także z tematem wypracowania, który brzmi "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?". Dyrektor CKE potwierdził te doniesienia i poinformował, że zbada sprawę, a ewentualne nieprawidłowości zgłosi na policję. Po godz. 13 zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. Zakrzewski ocenił, że egzamin przebiegł spokojnie. Dodał, że gdy spłyną protokoły egzaminacyjne, sprawdzą, czy któryś z zespołów egzaminacyjnych wychwycił nieuczciwość.

Matura 2025 r.: tematy wypracowań

Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny. Temat pierwszy: Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka. Temat drugi: Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka? W wypracowaniu, maturzyści mieli odwołać się do lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego – mógł to być również utwór poetycki. Mieli odwołać się także do wybranych kontekstów. W wypracowaniu należało rozważyć problem podany w temacie, a także przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", wiersza Jana Andrzeja Morsztyna "Wiosna", "Pieśni 14." Jana Kochanowskiego, "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza, "Tanga" Sławomira Mrożka.

Matura 2025 r.: wyniki

Prace maturzystów ocenią egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Do 8 lipca 2025 r. do szkół trafią świadectwa maturalne, aneksy oraz indywidualne wyniki egzaminów. Tego samego dnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi ogólnopolskie wyniki matur 2025.

Edukacja
Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

Matura 2025: czas start! Ile minut trwa egzamin?
05 maja 2025

W poniedziałek 5 maja 2025 r. o godz. 9:00 ruszyły pierwsze egzaminy maturalne. Maturzyści piszą maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ile minut trwa matura z polskiego, a ile z matematyki? Do kiedy są matury? Kiedy będą wyniki matur?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski [ARKUSZ z języka polskiego na poziomie podstawowym]
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?
05 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...