W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.
- Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
- Matura 2025 r.: przecieki
- CKE bada sprawę opublikowania zdjęć maturalnego arkusza egzaminacyjnego
- Matura 2025 r.: tematy wypracowań
- Matura 2025 r.: wyniki
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut. Zaś na poziomie rozszerzonym – 210 minut. Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 21 maja 2025 r.
Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że tegoroczne arkusze maturalne będą publikowane na stronie internetowej CKE oraz odpowiednich okręgowych komisji egzaminacyjnych według ustalonego harmonogramu.
Dla egzaminów rozpoczynających się o godzinie 9:00 arkusze będą dostępne tego samego dnia około godziny 14:00. W przypadku egzaminów startujących o 14:00, materiały zostaną opublikowane około godziny 19:00.
Na stronie CKE zostały opublikowane arkusze maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym. Można je znaleźć tu.
Matura 2025 r.: przecieki
W poniedziałek, przed rozpoczęciem matur, dyrektor CKE prof. Robert Zakrzewski w rozmowach z mediami poinformował, że do Centralnej Komisji Edukacyjnej nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. CKE nie ma potwierdzonych informacji o jakimkolwiek przecieku, a zdjęcia arkuszy i przykładowych zadań, które od rana pojawiają się w internecie, nie pochodzą z oryginalnego arkusza egzaminacyjnego.
CKE bada sprawę opublikowania zdjęć maturalnego arkusza egzaminacyjnego
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski przekazał PAP, że bada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego. Wcześniej, portal "Super Express" poinformował, że w mediach społecznościowych, po rozpoczęciu egzaminu maturalnego zaczęły krążyć fotografie z fragmentami arkusza maturalnego, w tym także z tematem wypracowania, który brzmi "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?". Dyrektor CKE potwierdził te doniesienia i poinformował, że zbada sprawę, a ewentualne nieprawidłowości zgłosi na policję. Po godz. 13 zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego. Zakrzewski ocenił, że egzamin przebiegł spokojnie. Dodał, że gdy spłyną protokoły egzaminacyjne, sprawdzą, czy któryś z zespołów egzaminacyjnych wychwycił nieuczciwość.
Matura 2025 r.: tematy wypracowań
Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny. Temat pierwszy: Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka. Temat drugi: Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka? W wypracowaniu, maturzyści mieli odwołać się do lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 arkusza egzaminacyjnego, innego utworu literackiego – mógł to być również utwór poetycki. Mieli odwołać się także do wybranych kontekstów. W wypracowaniu należało rozważyć problem podany w temacie, a także przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić. Praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
Zadania w części testowej egzaminu odnosiły m.in. do "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", wiersza Jana Andrzeja Morsztyna "Wiosna", "Pieśni 14." Jana Kochanowskiego, "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza, "Tanga" Sławomira Mrożka.
Matura 2025 r.: wyniki
Prace maturzystów ocenią egzaminatorzy wyznaczeni przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Do 8 lipca 2025 r. do szkół trafią świadectwa maturalne, aneksy oraz indywidualne wyniki egzaminów. Tego samego dnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi ogólnopolskie wyniki matur 2025.