Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Agnieszka Maj
rozwiń więcej
Podwyżki dla nauczycieli od września? Tak, ale pod jednym warunkiem / Podwyżki dla nauczycieli od września? Tak, ale pod jednym warunkiem / fot. gonzagon/Shutterstock / shutterstock

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Zgłoszony przez związki obywatelski projekt powiązania wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce utknął w martwym punkcie. Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że ponowne pierwsze czytanie projektu odbyło się w styczniu 2024 r. Muszę z ubolewaniem stwierdzić, że od tego momentu, poza działaniami stricte technicznymi, jak powołanie komisji, powołanie przewodniczącego, nic w tej sprawie się nie poprawiło i nie zmieniło - mówił na konferencji prasowej.

ZNP chce 10 proc. podwyżki

Związkowcy chcą wiedzieć, czy Sejm "ma zamiar na poważnie" zająć się pracami nad inicjatywą. Bylibyśmy przeszczęśliwi, gdyby okazało się, że w 2026 r. czy 2027 r. pan premier ogłosi, że średnie wynagrodzenie w gospodarce jest równe z wynagrodzeniem nauczycieli - powiedział Broniarz.

Zaapelował także do rządu i do premiera, aby wynagrodzenie nauczyciela od września bieżącego roku wzrosło o 10 punktów procentowych. Przypomniał, że ZNP domagał się, aby płace nauczycieli w 2025 r. wzrosły o 15 proc. tymczasem rząd zwiększył je zaledwie o 5 proc. Teraz oczekujemy jednak wyrównania do owego wskaźnika 15-procentowego - powiedział prezes ZNP.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest odpowiedź samorządowców

Samorządowcy jednak argumentują, że w kasach gmin pieniędzy na to nie ma i że rząd ma pilniejsze wydatki, np. na zbrojenia. Tak odpowiedzieli na pytania o podwyżki zadane przez dziennikarza Portalu Samorządowego.

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku powiedział, że samorządy wypłacą podwyżki dla nauczycieli pod jednym warunkiem. Jeśli rząd znajdzie pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i one spłyną do samorządu, to my chętnie je nauczycielom wypłacimy. Oczywiście każdy chce zarabiać więcej i nauczyciele powinni być dobrze opłai, natomiast to nie powinno spaść na kasy samorządu, bo my na to pieniędzy nie mamy – stwierdził Tadeusz Truskolaski.

Nie ma pieniędzy na podwyżki nauczycieli

Samorządy nie mają środków wystarczających na finansowanie oświaty. Dlatego bez dodatkowych środków rządowych na ten cel, wiele samorządów nie będzie w stanie tej podwyżki udźwignąć - powiedziała Aneta Maciążek, skarbnik gminy Tomaszów Mazowiecki, przewodnicząca Forum Skarbników Województwa Łódzkiego.

Dodała, że chciejstwo chciejstwem, ale "są też istotne uwarunkowania". Pieniądze idą na zbrojenia i jako obywatel to rozumiem. Żądania płacowe też rozumiem, bo każdy ma jakieś potrzeby, natomiast trzeba do tego podchodzić troszkę zdroworozsądkowo - dodała.

Podwyżki dla nauczyciel już były?

Rząd w ostatnich miesiącach podkreśla, że priorytetem są wydatki na bezpieczeństwo i przypomina, że nauczyciele w ubiegłym roku dostali aż 30 proc. podwyżki. Co będzie, jeśli premier nie zgodzi się na 10 proc. podwyżki od września? Będziemy musieli, niestety, podjąć działania, które są opisane choćby w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i w uprawnieniach związków zawodowych - powiedział prezes ZNP. Liczymy, że do takiej eskalacji wcale dojść nie musi, ale zakładamy, że po drugiej stronie są osoby odpowiedzialne i świadome napięcia, jakie w tej chwili jest w naszym środowisku - dodał Sławomir Broniarz.

Edukacja
Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP
01 maja 2025

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne
02 maja 2025

Każdy zdający egzamin maturalny zobowiązany jest do samodzielnej pracy. W czasie egzaminu – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnego – każdy uczeń, słuchacz lub absolwent zajmuje osobne stanowisko, rozmieszczone w sposób uniemożliwiający wzajemne podpowiadanie czy kopiowanie odpowiedzi.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne
01 maja 2025

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta
30 kwi 2025

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. Dyrektor CKE ma ważną wskazówkę przed egzaminem
30 kwi 2025

W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - powiedział dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Zaleca maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań. Ma także inne ważne wiadomości do przekazania.

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania
29 kwi 2025

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów
29 kwi 2025

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
29 kwi 2025
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Atak paniki na maturze, co zrobić, jak pomóc? Poradnik dla uczniów i nauczycieli
29 kwi 2025

Matura to stresujący moment w życiu młodego człowieka. Co zrobić, aby nie dostać ataku paniki? Jak należy się zachować, kiedy ogarnie nas paraliżujący lęk? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdenerwowanie przed maturą jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Istnieją także techniki dzięki którym można regulować poziom stresu. Ważne jest także to, że w przypadkach paniki pomocy mogą udzielić nauczyciele z komisji egzaminacyjnej.

pokaż więcej
Proszę czekać...