REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ściąga, egzamin maturalny, matura, szkoła
Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zdający egzamin maturalny zobowiązany jest do samodzielnej pracy. W czasie egzaminu – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnego – każdy uczeń, słuchacz lub absolwent zajmuje osobne stanowisko, rozmieszczone w sposób uniemożliwiający wzajemne podpowiadanie czy kopiowanie odpowiedzi.

Warto pamiętać, że do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych materiałów ani przyborów pomocniczych, które nie zostały wcześniej wymienione w oficjalnym komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Bezwzględnie zabronione jest również wnoszenie oraz korzystanie z jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych – telefonów, smartwatchy czy innych sprzętów umożliwiających łączność z internetem lub innymi urządzeniami. Jedyny wyjątek stanowią urządzenia wykorzystywane do celów medycznych, np. mobilne aplikacje monitorujące stan zdrowia, z których korzystają osoby przewlekle chore – pod warunkiem, że ich użycie jest uzasadnione i zgłoszone odpowiednim służbom egzaminacyjnym.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze?

Zdający zobowiązany jest do samodzielnego rozwiązywania zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma obowiązek natychmiastowego przerwania i unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu – zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Informacja o unieważnieniu zostaje odnotowana w oficjalnym protokole przebiegu egzaminu.

Egzaminator i przepisy prawne: unieważnienie części egzaminu

W sytuacji, gdy egzaminator podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej stwierdzi:

  • niesamodzielne rozwiązanie jednego lub kilku zadań przez osobę zdającą egzamin maturalny,
  • powtarzające się, identyczne sformułowania w pracach różnych zdających, wskazujące na udostępnienie rozwiązań innym osobom lub skorzystanie z cudzych odpowiedzi,

    - dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) podejmuje działania w kierunku unieważnienia egzaminu z danego przedmiotu w części pisemnej.

Za pośrednictwem dyrektora szkoły, pisemna informacja o zamiarze unieważnienia egzaminu zostaje przekazana uczniowi, słuchaczowi lub absolwentowi, a w przypadku osób niepełnoletnich – ich rodzicom lub opiekunom prawnym. Osoba, której dotyczy postępowanie, ma prawo złożyć wniosek o wgląd do dokumentacji, na podstawie której OKE zamierza unieważnić egzamin. Termin na złożenie takiego wniosku wynosi dwa dni robocze od momentu otrzymania pisemnego zawiadomienia. Po otrzymaniu wniosku, w ciągu siedmiu dni, dyrektor OKE zapewnia możliwość zapoznania się z dokumentacją oraz złożenia stosownych wyjaśnień – w wyznaczonym terminie i miejscu. Uczestniczyć w tym mogą również rodzice lub opiekunowie prawni osoby niepełnoletniej. Decyzję o unieważnieniu egzaminu z danego przedmiotu w części pisemnej dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej podejmuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku o wgląd do dokumentacji,
  • lub – jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony – w ciągu 14 dni od upływu terminu na jego złożenie.
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: CKE

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne

Każdy zdający egzamin maturalny zobowiązany jest do samodzielnej pracy. W czasie egzaminu – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnego – każdy uczeń, słuchacz lub absolwent zajmuje osobne stanowisko, rozmieszczone w sposób uniemożliwiający wzajemne podpowiadanie czy kopiowanie odpowiedzi.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

REKLAMA

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. Dyrektor CKE ma ważną wskazówkę przed egzaminem

W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - powiedział dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Zaleca maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań. Ma także inne ważne wiadomości do przekazania.

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.
Atak paniki na maturze, co zrobić, jak pomóc? Poradnik dla uczniów i nauczycieli

Matura to stresujący moment w życiu młodego człowieka. Co zrobić, aby nie dostać ataku paniki? Jak należy się zachować, kiedy ogarnie nas paraliżujący lęk? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdenerwowanie przed maturą jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Istnieją także techniki dzięki którym można regulować poziom stresu. Ważne jest także to, że w przypadkach paniki pomocy mogą udzielić nauczyciele z komisji egzaminacyjnej.

REKLAMA