ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
ZUS: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne od rodziców na rzecz pracodawcy albo własnej firmy / Shutterstock

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

Przypominają o tym służby prasowe ZUS. Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS  województwa podlaskiego:

Autopromocja

"Niewiele osób wie, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmuje zatrudnienie na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica”

W informacji ZUS czytamy: "Nauka aż 26. roku życia daje ubezpieczenie zdrowotne. Bezpłatne świadczenia medyczne nie są bez warunkowe. Studenta do ubezpieczenia w NFZ ktoś musi zgłosić - rodzice, szkoła lub uczelnia (jeżeli zamknięta jest ścieżka ubezpieczenia "od rodziców"."

Zaskoczenie studenta w przychodni - jak to nie mam ubezpieczenia?

Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS  województwa podlaskiego z własnych doświadczeń wskazuje, że student o braku ubezpieczenia zdrowotnego dowiaduje się w rejestracji do przychodni. Po sprawdzeniu danych (PESEL) okazuje się, że lekarz rodzinny nie przyjmie studenta.

Przykład

Ojciec studenta zmienił pracę. W nowej zapomniał zawiadomić dział księgowości, że ma syna studenta. Zakład pracy nie otrzymał informacji, że do ubezpieczenia zdrowotnego należy zgłosić jeszcze jedną osobę.

Student też może mieć własny tytuł do ubezpieczenia w NFZ

Możliwość "podpięcia się" studenta do ubezpieczenia rodziców trwa do czasu, kiedy student nie jest aktywny zawodowo.

Przykład

Student korzystał z ubezpieczenia rodziców do III roku studiów. Na IV roku nabył własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Podjął zatrudnienie na umowę o pracę. Pracodawca ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, co powoduje utratę ubezpieczenia zdrowotnego z poprzedniego tytułu.

Co z działalnością gospodarczą? Jeżeli student założy firmę to może skorzystać z szeregu ulg składkowych "na start" i preferencyjnych składek. Będzie składki płacił w niższej wysokości, ale tytułem do ubezpieczenia będzie jego własna firma, a nie rodzice.

Krótki termin na zgłoszenie - tylko 7 dni

Na zgłoszenie studenta jako członka rodziny do ubezpieczenia w NFZ jest 7 dni od momentu, w którym zaistniała okoliczność powodująca, że przestał być ubezpieczony.

Ważne

Rodzic informuje pracodawcę, że dziecko należy wyrejestrować z  ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, gdy rozpoczął  pracę albo zakończył studia czy naukę w szkole.

Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po zakończeniu nauki

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta wygasa z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej zachowują przez 4 miesiące od ukończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

 

 

 

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
18 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...