Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

REKLAMA
REKLAMA
Urlopu udziela dziekan na wniosek studenta. Urlop może być udzielony na okres nie dłuższy niż dwa następujące bezpośrednio po sobie semestry.
REKLAMA
Urlop zdrowotny jest udzielany przez dziekana wyłącznie na podstawie orzeczenia uprawnionego lekarza. Wzór wniosku o udzielenie urlopu zdrowotnego określają wewnętrzne akty prawne Uczelni. W przypadku pozostałych urlopów obowiązują następujące zasady:
Urlop okolicznościowy studenta
Urlop okolicznościowy może zostać udzielony przez dziekana studentowi realizującemu za jego zgodą ponadprogramową część studiów w innej uczelni, odbywającemu staż lub praktykę zawodową, dokumentującemu ważne okoliczności losowe lub gdy występują inne uzasadnione przyczyny udzielenia tego urlopu.
Urlop okolicznościowy jest udzielany przez dziekana:
- studentce w ciąży na okres do dnia urodzenia dziecka,
- studentowi będącemu rodzicem na okres do 1 roku na wniosek złożony nie później niż 1 rok od dnia urodzenia dziecka,
- z tym, że jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, urlop może być przedłużony do końca tego semestru.
Kiedy student może otrzymać urlop nieuwarunkowany?
Urlop nieuwarunkowany może zostać udzielony przez dziekana na prośbę studenta, który zaliczył:
1) co najmniej pierwszy rok studiów na studiach pierwszego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich lub
2) pierwszy semestr na studiach drugiego stopnia.
Urlop ten może być udzielony jedynie raz w okresie studiów i nie później niż w ciągu 14 dni od początku semestru.
Urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się
Udzielając urlopu od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów dziekan jednocześnie określa warunki przystąpienia przez studenta do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się.
Zasady korzystania z urlopu przez studenta
Przedmioty niezaliczone przez studenta w semestrze, na którym udzielono mu urlopu zdrowotnego, uznaje się za nierealizowane z wyłączeniem tych przedmiotów, na których realizację student uzyskał zgodę dziekana w okresie po udzieleniu urlopu.
Student powinien zwrócić się o udzielenie urlopu niezwłocznie po zaistnieniu przyczyny uzasadniającej ubieganie się o urlop.
Dziekan może wyznaczyć studentowi, powracającemu z urlopu, przedmioty do uzupełnienia wynikające ze zmian zaistniałych w programie studiów podczas trwania urlopu oraz terminy ich zaliczania.
W okresie urlopu student zachowuje prawa studenta. Prawo do pomocy materialnej w tym czasie określają ustawa i wewnętrzne akty prawne Uczelni.
W uzasadnionych przypadkach dziekan lub Rektor może, na wniosek studenta, udzielić mu usprawiedliwienia
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA