Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja / Shutterstock

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Gdzie będą mogli pracować absolwenci

Absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w policji, Państwowej Straży Pożarnej, laboratoriach kryminalistycznych, instytucjach badawczych czy firmach świadczących usługi dla służb.

Autopromocja

Rektor uczelni prof. Marek Pawełczyk powiedział podczas konferencji prasowej: - Przede wszystkim będziemy kształcić specjalistów interdyscyplinarnych, czyli takich, którzy zdobędą wiedzę z bardzo wielu obszarów. To nie będą lekarze, ale będą w bardzo bliskim kontakcie ze światem medycyny.

Nowy kierunek przygotowano z myślą o przyszłych ekspertach w takich dziedzinach jak analiza śladów kryminalistycznych, obrazowanie medyczne, sztuczna inteligencja w służbie dochodzeń czy rekonstrukcja zdarzeń. Uczelnia zamierza w tym celu wykorzystać potencjał własnej kadry i zaproszonych specjalistów – praktyków z policji, Straży Pożarnej, prokuratury i sądów.

- Będziemy się wspierać ekspertami, którzy będą prowadzić zajęcia ze studentami, ale także zapraszać ich do swoich instytucji. Myślę, że będziemy mieć tutaj dobry kontakt z prokuraturą czy też z sądem, żeby przekazać to spojrzenie z tamtej strony – wyjaśnił rektor Pawełczyk.

Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej dr hab. inż. Marcin Basiaga dodał: - Ta interdyscyplinarność przy każdej wypowiedzi się powtarzała. To jest to, na czym bazujemy, to jest to, co chcemy, żeby nas wyróżniało na tle innych kierunków właśnie z zakresu kryminalistyki.

Praca nad realnymi przypadkami

Zapowiedział, że studenci będą pracować w nowoczesnych laboratoriach nad realnymi przypadkami. - Będą zajęcia związane z daktyloskopią, fonoskopią, cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, mechanoskopią, toksykologią, medycyną sądową, genetyką, a nawet ontodoncją, czyli identyfikacją zwłok na podstawie uzębienia - tłumaczył profesor.

Uczelnia współpracuje także z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, która podkreśliła, że takich specjalistów na rynku brakuje. W szczególności w dziedzinie cyberprzestępczości, bankowości, oszustw internetowych.

- My jako policja nie mamy własnych uczelni, więc chcemy czerpać z zasobów Politechniki Śląskiej – podkreślił podinsp. Marek Kościelny, zastępca naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP. - Pomogliśmy władzom uczelni w utworzeniu tego kierunku, dzieląc się własnym doświadczeniem i wskazując zagadnienia, które mogą być przyczynkiem do wspólnych projektów naukowo-badawczych – głównie w zakresie sztucznej inteligencji - dodał.

Rekrutacja na technologie inżynierskie w kryminalistyce

Po ukończeniu studiów inżynierskich absolwenci będą mogli aplikować do służb, przejść szkolenia i uzyskać specjalistyczne uprawnienia, m.in. tytuł biegłego policyjnego.

Rekrutacja rozpoczyna się 28 maja br., a uczelnia planuje przyjąć na początek pełną grupę – kilkudziesięciu studentów. - Jesteśmy gotowi na większe zainteresowanie i myślimy także o uruchomieniu studiów drugiego stopnia – podsumował prof. Pawełczyk.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Edukacja
Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja
19 maja 2025

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
19 maja 2025

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]
17 maja 2025

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

MEN: Ferie zimowe w roku szkolnym 2026/2027 [TERMINY]
16 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej 16 maja 2025 r. ogłosiło terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2026/2027. Jak będą wyglądały ferie w 2027 r.? Kiedy będą się rozpoczynały? Ile terminów ferii zimowych w 2027 r.?

Nauczyciel Roku 2025. Zgłoszenia do 10 września 2025 r.
16 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o starcie 23. edycji konkursu Nauczyciel Roku 2025. Kto może się zgłosić? Gdzie przesłać zgłoszenie? Czy można zgłosić swojego kandydata? Kiedy wyniki konkursu?

Prawie połowa polskich rodziców boi się, że ich dziecko będzie ofiarą przemocy w szkole
15 maja 2025

Badanie platformy Novakid pokazuje, że 49 proc. polskich rodziców obawia się, że ich dzieci będą ofiarami przemocy rówieśniczej i nie będą wiedziały, gdzie szukać pomocy. 46% rodziców uważa, że kluczowe jest stworzenie w szkołach bezpiecznej przestrzeni, wspierającej rozwój i zdrowe relacje. Zwracają także uwagę na potrzebę większego finansowania psychologów i nauczycieli oraz wdrożenia programów przeciwdziałania agresji.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: geografia, poziom rozszerzony [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczęły się się egzaminy maturalne z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.

Egzamin ósmoklasisty 2025. E8: język obcy nowożytny: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
15 maja 2025

W czwartek, 15 maja 2025 r. o godz. 9:00 odbył się egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego. Jak wynika z danych CKE, 98,4 proc. uczniów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]
14 maja 2025

Egzamin ósmoklasisty 2025: matematyka. Wyniki egzaminów ósmoklasistów zostaną ogłoszone i przekazane szkołom 4 lipca 2025 r. Na ten sam dzień został ustalony termin przekazania szkołom i zdającym zaświadczeń i informacji.

Prof. Filipiak: Przedmiot "edukacja zdrowotna" powinien być przedmiotem obowiązkowym
14 maja 2025

Czy rodzice powinni pozwolić swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach z edukacji zdrowotnej? Na to pytanie odpowiedział nam Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny - Medycyna XXI prof. Krzysztof J. Filipiak.

pokaż więcej
Proszę czekać...