Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Kto będzie jej podlegał? Od kiedy?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
szkoła, dzieci / Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Kto będzie jej podlegał? Od kiedy? / ShutterStock

Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Kto będzie jej podlegał? Od kiedy? ZUS będzie mógł odmówić lub uchylić prawo do świadczenia wychowawczego 800+ dla obywateli Ukrainy, którzy nie będą spełniali dodatkowego warunku do przyznania i wypłaty świadczenia.

Świadczenie wychowawcze, tzw. 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Świadczenie to może pobierać matka, ojciec lub opiekunowie niepełnoletniego dziecka. Przysługuje niezależnie od dochodu. Należy jednak spełniać jeden ważny warunek.

Autopromocja

Obowiązek szkolny i wychowanie przedszkolne

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia. W przypadku młodszych dzieci, ta sama ustawa (art. 31) nakłada obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego na dzieci w wieku 6 lat. Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. W przypadku dzieci posiadających powyższe orzeczenie, obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Kto będzie jej podlegał?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw z 15 maja 2024 r. (Dz. U. poz. 854), wprowadza dodatkowy warunek do przyznania i wypłaty świadczenia wychowawczego obywatelom Ukrainy, których pobyt w Polsce uznaje się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167, z późn. zm.). 

Zgodnie z nowelizacją, obywatelowi Ukrainy, przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt jest uznawany za legalny na podstawie wyżej zacytowanego art. przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego jeżeli zamieszkuje z dzieckiem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jeżeli dziecko, na które ubiega się o świadczenie wychowawcze lub otrzymuje świadczenie wychowawcze, realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki. Realizacja tego obowiązku ma być potwierdzana w wyniku weryfikacji. 

800 plus: weryfikacja przyznania i wypłaty świadczenia wychowawczego obywatelom Ukrainy

Weryfikacja przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego będzie przebiegać, tak jak w przypadku prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" oraz "aktywnie w żłobku". Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać z bazy danych SIO (system informacji oświatowej) dane identyfikacyjne ucznia obejmujące imię (imiona), nazwisko i numer PESEL, a w przypadku ucznia nieposiadającego numeru PESEL – imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia, serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz dane dziedzinowe ucznia obejmujące informacje o:

  1. uczęszczaniu ucznia do szkoły lub placówki oświatowej;
  2. okresie uczęszczania ucznia do szkoły lub placówki oświatowej;
  3. typie szkoły lub rodzaju placówki oświatowej oraz nazwie i adresie siedziby szkoły lub placówki oświatowej, do której uczeń uczęszcza lub uczęszczał;
  4. klasie, do której uczeń uczęszcza lub uczęszczał.

Dodatkowa kontrola świadczenia 800 plus. Od kiedy?

Z informacji, które uzyskała redakcja Infor.pl od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że powyższe zmiany zaczną obowiązywać od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się od 1 czerwca 2025 r. Zakład przekazał, że przyznawanie i wypłata świadczenia wychowawczego w okresie do 31 maja 2025 r. odbywa się na dotychczasowych zasadach. Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Dąbrówka przekazał redakcji Infor.pl, że od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. ZUS będzie weryfikował, czy dziecko obywatela Ukrainy, na które ubiega się on o świadczenie wychowawcze lub je pobiera, realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki. Weryfikacja będzie odbywała się w oparciu o dane zamieszczone w tym zakresie w systemie informacji oświatowej. Podkreślił, że jeżeli w systemie informacji oświatowej nie zostanie potwierdzone, że dziecko realizuje odpowiednio obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, ZUS odmówi lub uchyli prawo do świadczenia wychowawczego 800+ na to dziecko.

800 plus kiedy złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy?

Obecny okres świadczeniowy zakończy się 31 maja 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 lutego 2025 r. rozpoczął przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy. By zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o świadczenie wychowawcze należy złożyć do 31 kwietnia 2025 r. Złożenie wniosku od 1 maja do 31 maja 2025 r. skutkować będzie rozpatrzeniem wniosku i wypłatą świadczenia z wyrównaniem za czerwiec, ale w terminie do 31 lipca 2024 r. Złożenie wniosku po 30 czerwca 2025 r. będzie oznaczało przyznanie świadczenia od miesiąca w którym zostanie złożony wniosek. Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać jedynie drogą elektroniczną poprzez aplikację mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Edukacja
Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki
23 kwi 2025

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc
23 kwi 2025

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

Dni wolne od szkoły w maju 2025 r. [5 dni]
23 kwi 2025

Za nami 6-dniowa przerwa wiosenna. Czy w maju również uczniowie mogą liczyć na dni wolne od szkoły? Idą święta majowe, majówka i egzamin ósmoklasisty. Kiedy wypadają?

Pierwsze w Polsce studia z administrowania ruchem dronów od października 2025 r. Rekrutacja już trwa
23 kwi 2025

Lazarski Aviation Academy, lotnicza część Uczelni Łazarskiego, otwiera nowy kierunek studiów I stopnia - Administrowanie ruchem dronów. To pierwsze tego typu studia w Polsce, odpowiadające na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dynamicznie rozwijającej się branży bezzałogowych statków powietrznych. Rekrutacja już trwa, a pierwsze zajęcia ruszają w październiku 2025 roku.

Matura 2025 r.: harmonogram matur 2025 r., arkusze maturalne, wyniki matur 2025 r.
23 kwi 2025

Jak wygląda tegoroczny harmonogram matur? Kiedy będą publikowane arkusze maturalne? Kiedy będą publikowane wyniki matur 2025 r.? Z danych CKE wynika, że w 2025 r. przeprowadzonych zostanie ok. 572 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 445 986 egzaminów w części pisemnej.

Ubezpieczenie szkolne chroni przez całą dobę. Także gdy dziecko jest w domu, na wycieczce, na zajęciach dodatkowych. Odszkodowanie i dostęp do psychologa, informatyka, prawnika w razie hejtu internetowego
23 kwi 2025

Nowy produkt ubezpieczeniowy – Compensa Oświata zapewnia ochronę dziecku w wieku szkolnym przez całą dobę, niezależnie od tego, czy dziecko jest w szkole, w domu, na wakacjach czy w trakcie zajęć dodatkowych. Ubezpieczyciel zapewnia wysokie sumy na leczenie, rehabilitację, zabiegi i sprzęt medyczny – również w przypadkach, gdy nie orzeczono uszczerbku na zdrowiu. Dzieci i młodzież otrzymają także wsparcie w postaci dostępu do psychologa, informatyka i prawnika, jeśli będą ofiarą hejtu w Internecie.

Wielki i trudny QUIZ ortograficzny. 25/25 to będzie sensacyjny wynik
22 kwi 2025
Nasz nowy quiz ortograficzny nie należy do najłatwiejszych. Zawiera wyłącznie wyrazy i zwroty, z którymi znaczna część Polaków sobie nie radzi. Podejmiesz wyzwanie? Komplet 25 punktów uzbiera tylko prawdziwy erudyta.
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
20 kwi 2025
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
19 kwi 2025
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
pokaż więcej
Proszę czekać...