Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026

REKLAMA
REKLAMA
- Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r.
- Edukacja zdrowotna: spotkanie informacyjne
- Edukacja zdrowotna: rezygnacja z zajęć
9 kwietnia 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 7 kwietnia 2025 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
REKLAMA
Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r.
Zgodnie z tym rozporządzeniem, w ramach zajęć „edukacja zdrowotna” mają być realizowane treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji. Ich realizacja przebiegać będzie w klasach IV–VIII szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, w branżowej szkole I stopnia, w klasach I–III liceum ogólnokształcącego, z wyjątkiem liceum ogólnokształcącego dla do rosłych, oraz w klasach I–III technikum, publicznych i niepublicznych.
Zajęcia z edukacji zdrowotnej realizowane będą w:
- klasach IV–VIII szkoły podstawowej w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia są realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego;
- liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo w klasach II i III, albo w klasach I i III (łącznie 2 godziny w okresie nauczania).
Zgodnie z rozporządzeniem, zajęcia mogą być organizowane w oddziałach lub w grupach międzyoddziałowych, ale liczba uczniów nie może przekraczać 24 uczniów. W przypadku zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania, zajęcia mogą odbywać się w mniejszych grupach.
Edukacja zdrowotna: spotkanie informacyjne
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć, nauczyciel prowadzący zajęcia wraz z wychowawcą powinien w każdym roku szkolnym przeprowadzić co najmniej jedno spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnim. Podczas spotkania, powinien przedstawić pełną informację o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach, materiałach edukacyjnych, materiałach ćwiczeniowych oraz o środkach dydaktycznych.
Edukacja zdrowotna: rezygnacja z zajęć
Zgodnie z art. 6 powyższego rozporządzenia, uczeń niepełnoletni może nie brać udziału w tych zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. W przypadku ucznia pełnoletniego, uczeń sam ma zgłosić i dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach. Rezygnację z zajęć należy zgłosić dyrektorowi szkoły do 25 września danego roku szkolnego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA