Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
szkoła, przedmiot, nauczyciel, uczeń, edukacja zdrowotna / Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. / ShutterStock

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Choć rezygnacja z obowiązkowej edukacji zdrowotnej może dawać uczniom większą swobodę i odciążać ich grafik, niesie ze sobą poważne ryzyko. Młodzi ludzie nie zawsze są świadomi, jak istotna jest wiedza o zdrowiu fizycznym i psychicznym, relacjach czy zagrożeniach związanych z używkami. Gdy przedmiot staje się nieobowiązkowy, łatwo o pogłębienie różnic.

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

W ocenie Zespołu Metodyków Działu Edukacji Tutore zmiana podstawy programowej i poszerzenie wiedzy odnośnie zdrowia wśród uczniów jest świetnym pomysłem i może przynieść wiele korzyści. Już w tym momencie lekcje WDŻ nie są obowiązkowe i można z nich zrezygnować więc nie jest to większa zmiana. Ma ona zarówno zalety, ponieważ rodzice i uczniowie mogą wspólnie zdecydować o zaniechaniu edukacji ze względu na ważne osobiste przyczyny. Są jednak i zagrożenia, gdyż uczniowie często rezygnują z przedmiotów które uważają za dodatkowe chcąc skupić się jedynie na przedmiotach egzaminacyjnych czy liczących się do średniej na koniec roku. Na ten moment wydaje się że to dobry krok, jest to okazja na zbadanie odbioru uczniów oraz rodziców na nowy przedmiot. Docelowo zajęcia mogą przynieść dużo korzyści uczniom, więc uczęszczanie na nie powinno być na tyle atrakcyjne by zostały na stałe wprowadzone jako obowiązkowy przedmiot – przekazał zespół metodyków.

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną", która będzie obejmować szerszy zakres tematyczny związany ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Zajęcia z przedmiotu "edukacja zdrowotna" prowadzone będą od roku szkolnym 2025/2026 w:

  • klasach IV–VIII szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, w wymiarze 1 godziny tygodniowo w każdej klasie, przy czym zajęcia te będą realizowane w klasie VIII nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego (tj. nie przez cały rok szkolny), z uwagi na przeprowadzany w maju egzamin ósmoklasisty w klasie VIII szkoły podstawowej;
  • branżowej szkole I stopnia, w klasach I–III liceum ogólnokształcącego, z wyjątkiem liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, i klasach I–III technikum, w wymiarze 1 godziny tygodniowo w klasach I i II albo klasach II i III albo klasach I i III (łącznie 2 godziny w okresie nauczania).

Metodycy uważają, że planowane zmiany to bardzo dobry krok aby poszerzać świadomość i wiedzę uczniów, oraz budować nowe umiejętności. Wskazali, że nieobowiązkowa edukacja zdrowotna ma swoje plusy – daje uczniom większą elastyczność, ponieważ mogą wybierać tematy, które ich interesują, co może zwiększyć ich aktywne zaangażowanie podczas zajęć. Z drugiej strony, może to prowadzić do braków w podstawowej wiedzy na temat zdrowia, która jest kluczowa dla ich ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Edukacja
Matura 2025 matematyka - co zabrać?
06 maja 2025

We wtorek 6 maja 2025 r. o 9:00 startuje matura z matematyki. Co trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą? Czy materiały zapewnia szkoła czy sam maturzysta przynosi własne? Oto lista.

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka, poziom podstawowy
06 maja 2025

We wtorek, 6 maja 2025 r. egzaminy maturalne rozpoczął o godz. 9:00 egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka kaszubskiego, języka łemkowskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym. Matury rozpoczęły się w poniedziałek egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

Maturzyści o tematach wypracowań i testów na maturze z jęz. polskiego: "1984" G. Orwella, "Tango" S. Mrożka, "Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią", "Dziady" A. Mickiewicza, J. Kochanowski, Z. Herbert
05 maja 2025

Matura 2025 r. z języka polskiego, to podstawa programowa zmniejszona o 20%. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Co zawiera? Dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". Jest też zadanie: "Napisz wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych."

pokaż więcej
Proszę czekać...