Nie wszyscy uczniowie mogą korzystać z zajęć pozalekcyjnych. Jest interwencja w sprawie wykluczenia transportowego

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Wielu uczniów jest zagrożonych wykluczeniem transportowym / Wielu uczniów jest zagrożonych wykluczeniem transportowym / Shutterstock

Rzeczniczka Praw Dziecka podkreśla, iż dzieci i młodzież wykluczone transportowo nie mają takich samych szans, jak rówieśnicy i nie mogą w pełni wykorzystywać swojego potencjału.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka

W tej sprawie pisze do Ministerstwa Infrastruktury. „Pomimo, że minister właściwy do spraw transportu nie jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym może jednak pośrednio wpływać na poprawę regionalnej lub lokalnej oferty przewozowej, np. poprzez zmianę przepisów prawnych w dziedzinie transportu drogowego” – przekonuje Monika Horna-Cieślak.

Autopromocja

Na czym polega problem?

Rzeczniczka w swoim wystąpieniu powołuje się na raport UNICEF Polska pt. „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”. Pokazuje on, iż 14% dzieci i młodzieży jest zagrożonych wykluczeniem transportowym, a 30% uczniów ma poczucie, że dostęp do transportu zbiorowego jest problemem w ich miejscu zamieszkania. Ponadto według raportu 44% uczniów szkół średnich wybierając swoją szkołę kierowało się dostępnością dogodnych połączeń transportowych, z kolei 21% młodzieży deklaruje, że wybrałoby inną szkołę, gdyby nie problemy transportowe. Blisko co dziesiąty badany uczeń deklaruje, że nie mógł uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z powodu problemów z dojazdami.

„Uczniowie szkół średnich częściej deklarują, że z powodu problemów z dojazdem nie mogą uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych. Dotyczy to np. zajęć sportowych (6% do 12% w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych). Wśród respondentów zagrożonych wykluczeniem transportowym problemy z dojazdem stanowią wyraźnie silniejszą barierę niż dla osób niezagrożonych. Niemal co piąty badany zagrożony wykluczeniem transportowym nie może uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z powodu problemów z dojazdem” – czytamy w piśmie z 2 czerwca 2025 r.

Niektórzy szczególnie narażeni na transportowe wykluczenie

Jak alarmuje RPD, istnieją takie grupy społeczne, które są w sposób szczególny narażone na wykluczenie komunikacyjne. Chodzi o osoby, które nie mogą korzystać z transportu indywidualnego, w tym dzieci i młodzież, osoby z niepełnosprawnością. To także osoby które nie mają dostępu do samochodu czy osoby ubogie.

Horna-Cieślak przypomniała, że w październiku ubiegłego roku powołany został Zespół ekspercki do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, który jako organ pomocniczy ministra miał zająć się zmianą przepisów. Miał też przedstawić wyniki swoich prac w postaci analiz i rekomendacji oraz propozycji zmian legislacyjnych do 31 marca tego roku. Z uwagi na bezskuteczny upływ tego terminu zwróciła się do resortu o przedstawienie jej konkretnych rezultatów.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Polecamy: PORADNIK OŚWIATOWY – wydanie cyfrowe

Edukacja
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd
01 lip 2025

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?
01 lip 2025

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów
30 cze 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?
30 cze 2025

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa
27 cze 2025

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]
27 cze 2025

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VII
02 lip 2025
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Ostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
01 lip 2025
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
27 cze 2025
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
30 cze 2025
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.
pokaż więcej
Proszę czekać...