Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada likwidację godzin dostępności. Rada Ministrów zajmie się nim we wtorek 1 lipca 2025 r.
- MEN chce zmian w organizacji pracy nauczycieli
- Odpowiedź na związkowe postulaty
- Czym są tzw. godziny czarnkowe?
Zgodnie z projektem nowelizacja miałaby wejść w życie 1 września 2025 r.
REKLAMA
MEN chce zmian w organizacji pracy nauczycieli
Jak podkreśla resort edukacji, zmiany mają na celu zapewnienie nauczycielom korzystniejszych warunków organizacji pracy, tj. przywrócenie bardziej elastycznych zasad w zakresie czasu pracy przez odstąpienie od sztywnych regulacji dotyczących godzin dostępności nauczycieli w przedszkolach i szkołach.
Jak uzasadnia MEN, obowiązek prowadzenia przez nauczycieli konsultacji dla uczniów, wychowanków i ich rodziców wynika z art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela i mieści się w ramach realizowanych przez nauczycieli zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzgledniających potrzeby i zainteresowania uczniów.
Odpowiedź na związkowe postulaty
Projekt jest też odpowiedzią na postulaty nauczycielskich organizacji związkowych. Przykładowo, w maju Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził ankietę, z której wynikało, iż zdecydowana większość respondentów uznała, iż:
1) godziny dostępności nie ułatwiły kontaktu między szkołą a rodzicami;
2) rodzice uczniów i uczennic nie korzystają z godzin dostępności;
3) uczniowie i uczennice nie korzystają z godzin dostępności;
4) tylko w połowie szkół są warunki do realizacji godzin dostępności (oddzielna sala);
W badaniu wzięło udział 12 469 nauczycieli i nauczycielek.
Czym są tzw. godziny czarnkowe?
Godziny czarnkowe oznaczają jedną godzinę tygodniowo przeznaczoną na prowadzenia przez nauczyciela konsultacji z uczniami lub ich rodzicami. Obowiązują od 1 września 2022 r., a swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu ministrowi edukacji i nauki Przemysłowi Czarnkowi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA