Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?
Nauczyciel emeryt w komisji maturalnej?
Podstawową zasadą jest możliwość zasiadania w komisji maturalnej nauczyciela znajdującego się w ewidencji egzaminatorów (art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy o systemie oświaty). Czy nauczyciel na emeryturze znajdujący się w tej ewidencji może egzaminować maturzystów? Jeśli nauczyciel będący na emeryturze nadal wykonuje swój zawód, tak. Jeśli nie, szkoła musi takiego emeryta zatrudnić. Nie ma tutaj jednak uszczegółowienia formy zatrudnienia.
Ustawa o systemie oświaty:
Art. 9 c ust. 3. Do ewidencji egzaminatorów, z zastrzeżeniem ust. 4, może być wpisana osoba, która:
1) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin zawodowy, albo jest nauczycielem akademickim specjalizującym się w dziedzinie, z którą są związane zajęcia edukacyjne wchodzące w zakres egzaminu;
2) posiada, uzyskany w okresie 6 lat przed złożeniem wniosku o wpis do ewidencji, co najmniej trzyletni staż pracy dydaktycznej w szkole publicznej, szkole niepublicznej, niepublicznej szkole artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, zakładzie kształcenia nauczycieli lub szkole wyższej albo co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w placówce doskonalenia nauczycieli, urzędzie organu administracji rządowej, kuratorium oświaty lub innej jednostce sprawującej nadzór pedagogiczny;
3) spełnia warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 2–4a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984, 1234, 1586, 1672 i 2005);
4) ukończyła z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną, zakończone egzaminem ze znajomości zasad przeprowadzania, w szczególności oceniania, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego.
Skład komisji maturalnej
Zgodnie z § 23 Rozporządzenia MEN w sprawie egzaminu maturalnego w skład komisji maturalnej na maturze ustnej wchodzi przewodniczący i członek komisji. Przewodniczącym musi być nauczyciel danego przedmiotu, z którego odbywa się egzamin. Drugim warunkiem jest posiadanie wpisu w rejestrze egzaminatorów. Drugą osobą czyli członkiem komisji również musi być nauczyciel zdawanego przedmiotu. Przepisy dodają, że co najmniej jeden z tych nauczycieli musi być zatrudniony w innej szkole lub w placówce. Można się więc domyślać, że każdy z nich powinien być zatrudniony w szkole lub placówce, a jeden z nich w innym miejscu niż to, w którym przeprowadzana jest matura.
Wiemy również, że powołanie w skład komisji nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub placówce następuje w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której dany nauczyciel jest zatrudniony. To również wskazuje na konieczność bycia w zatrudnieniu przez nauczyciela emeryta zasiadającego w komisji maturalnej.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 302)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 750)