Czy emerytowany nauczyciel może pracować w komisji maturalnej? Przepisy MEN

REKLAMA
REKLAMA
Praca w komisji maturalnej to dla nauczycieli sposób na dodatkowy zarobek. Kto może zgłosić się do pracy w komisji maturalnej? Czy emerytowany nauczyciel również może sobie dorobić na maturach? Jakie są przepisy MEN?
Nauczyciel emeryt w komisji maturalnej?
Podstawową zasadą jest możliwość zasiadania w komisji maturalnej nauczyciela znajdującego się w ewidencji egzaminatorów (art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy o systemie oświaty). Czy nauczyciel na emeryturze znajdujący się w tej ewidencji może egzaminować maturzystów? Jeśli nauczyciel będący na emeryturze nadal wykonuje swój zawód, tak. Jeśli nie, szkoła musi takiego emeryta zatrudnić. Nie ma tutaj jednak uszczegółowienia formy zatrudnienia.
REKLAMA
Ustawa o systemie oświaty:
Art. 9 c ust. 3. Do ewidencji egzaminatorów, z zastrzeżeniem ust. 4, może być wpisana osoba, która:
1) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole, z zakresu której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin zawodowy, albo jest nauczycielem akademickim specjalizującym się w dziedzinie, z którą są związane zajęcia edukacyjne wchodzące w zakres egzaminu;
2) posiada, uzyskany w okresie 6 lat przed złożeniem wniosku o wpis do ewidencji, co najmniej trzyletni staż pracy dydaktycznej w szkole publicznej, szkole niepublicznej, niepublicznej szkole artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, zakładzie kształcenia nauczycieli lub szkole wyższej albo co najmniej trzyletni staż pracy na stanowisku wymagającym kwalifikacji pedagogicznych w placówce doskonalenia nauczycieli, urzędzie organu administracji rządowej, kuratorium oświaty lub innej jednostce sprawującej nadzór pedagogiczny;
3) spełnia warunki określone w art. 10 ust. 5 pkt 2–4a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984, 1234, 1586, 1672 i 2005);
4) ukończyła z wynikiem pozytywnym szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów organizowane przez okręgową komisję egzaminacyjną, zakończone egzaminem ze znajomości zasad przeprowadzania, w szczególności oceniania, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego.
Skład komisji maturalnej
REKLAMA
Zgodnie z § 23 Rozporządzenia MEN w sprawie egzaminu maturalnego w skład komisji maturalnej na maturze ustnej wchodzi przewodniczący i członek komisji. Przewodniczącym musi być nauczyciel danego przedmiotu, z którego odbywa się egzamin. Drugim warunkiem jest posiadanie wpisu w rejestrze egzaminatorów. Drugą osobą czyli członkiem komisji również musi być nauczyciel zdawanego przedmiotu. Przepisy dodają, że co najmniej jeden z tych nauczycieli musi być zatrudniony w innej szkole lub w placówce. Można się więc domyślać, że każdy z nich powinien być zatrudniony w szkole lub placówce, a jeden z nich w innym miejscu niż to, w którym przeprowadzana jest matura.
Wiemy również, że powołanie w skład komisji nauczyciela zatrudnionego w innej szkole lub placówce następuje w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, w której dany nauczyciel jest zatrudniony. To również wskazuje na konieczność bycia w zatrudnieniu przez nauczyciela emeryta zasiadającego w komisji maturalnej.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 302)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z 2024, poz. 750)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA