Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN Anna Dakowicz-Nawrocka poinformowała w czwartek, że w resorcie edukacji trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji. Chodzi o możliwość zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nie tylko do prowadzenia zajęć dodatkowych.
W czwartek, 20 lutego 2025 r. sejmowa Komisja do spraw petycji zajmowała się petycją dotyczącą wprowadzenia możliwości zatrudnienia w publicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego (JST), nauczycieli bez kwalifikacji.
Petycja: kadra zatrudniona w szkołach i przedszkolach
W uzasadnieniu do petycji, autor wskazał, że w szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi lub zespołach szkolno – przedszkolnych prowadzonych przez JST jest możliwość – za zgodą kuratora oświaty – zatrudnienie z przyczyn organizacyjnych nauczyciela nie posiadającego kwalifikacji do stanowiska nauczyciel wychowania przedszkolnego. A w sytuacji bieżącej oraz w przypadku stałych zastępstw jest możliwe wskazanie przez dyrektora wypełnianie obowiązków w oddziale przedszkolnym przez innego nauczyciela niezależnie od posiadanych przez niego kwalifikacji. Jako przykład podano zapewnienie funkcjo opiekuńczo-wychowawczej przez pedagogów oraz nauczycieli WF.
W publicznych przedszkolach nie prowadzonych przez JST oraz niepublicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne, nie ma takiej możliwości co jest dyskryminujące oraz niezgodne z zasadami równego traktowania podmiotów ( co jest niezgodne z Konstytucją RP) i skutkuje brakami kadrowymi uniemożliwiającymi prawidłowe prowadzenie przedszkola – wskazano w uzasadnieniu.
Autor petycji przypomniał także, że przedszkole spełnia trzy funkcje: dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą. W organizacji pracy przedszkoli przewidziano na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli obszar dydaktyczno – wychowawczy 5 godzin. Pozostały czas, to w głównej mierze pełnienie funkcji opiekuńczo – wychowawczej wobec dzieci rodziców pracujących. Ramowy rozkład dnia we wszystkich przedszkolach uwzględnia czas schodzenia i rozchodzenia się dzieci, odpoczynku po drugim posiłku i czas swobodnej zabawy – dodał.
W ocenie autora nie ma i nie powinno być przeszkód aby zapewnić funkcję opiekuńczą w przedszkolu poprzez zatrudnienie za zgodą Kuratora nauczycieli nie posiadających kwalifikacji do wychowania przedszkolnego a jednocześnie umożliwić prawidłową realizację zadań i funkcji przedszkola.
W petycji zaproponowano aby art. 91b, ust. 2 w brzmieniu:
„1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 6a, art. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”
uzupełnić poprzez dodanie w treści zapisu punktu 1) „art. 10 ust. 9” Karty Nauczyciela, tj.:
„Art. 91b, ust. 2 pkt 1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art.6a, art. 9, art. 10 ust. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”
Zmiany w ustawie Karta Nauczyciela
Poseł Marcin Józefaciuk (KO) przekazał, że Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wskazuje "na zasadność zgłoszonego przez osobę wnoszącą petycję żądania zmiany ustawy Karta Nauczyciela".
Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Dakowicz-Nawrocka przekazała, że resort zapoznał się z petycją oraz z opinią prawną dotyczącą zaproponowanych zmian. „Podzielamy te argumenty, przyjmujemy zasadność wprowadzenia zmian” – powiedziała.
Z własnej inicjatywy podejmujemy w tej chwili prace legislacyjne nad rozszerzeniem możliwości zatrudniania osób, które nie mają wymaganych kwalifikacji (...) zmiany będą dotyczyły również przedszkoli i również przedszkoli niepublicznych - poinformowała. Dodała, że prace w tym zakresie są na wstępnym etapie, a nowelizacja mogłaby wejść w życie na jesieni. Dopytywana, czy resort uwzględni zmiany zaproponowane w petycji, przekazała, że są skłonni je uwzględnić.