Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Z Sejmu: Student straci zasiłek chorobowy chodząc na zajęcia w czasie choroby / ShutterStock

Zapytanie nr 1151

Autopromocja

do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Możliwość studiowania w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim budzi wątpliwości także w przypadku, gdy nauka nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Dotyczy to uczestnictwa w zajęciach jak i samego rozpoczęcia studiów już w momencie przebywania na zwolnieniu lekarskim.

W Sejmie ZUS odniósł się do następujących pytań?

1. Czy studiowanie w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim jest dopuszczane przez ZUS?

2. Czy wpływ na to ma tryb przeprowadzania zajęć (stacjonarne, zdalne, hybrydowe) lub moment rozpoczęcia nauki przed lub po rozpoczęciu zwolnienia?

Ogólne zasady wypłaty zasiłku chorobowego wykluczają uczestnictwo studenta w zajęciach na uczelni w czasie choroby

W odpowiedzi ZUS i MRPiPS przypomnieli, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek choroby przysługuje ubezpieczonemu, który w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego stał się niezdolny do pracy z powodu choroby.

Zasiłek chorobowy jest rekompensatą za utracone dochody w okresie czasowej niezdolności do pracy.

Powyższe zasady dotyczą nie tylko pracowników, ale także studentów - ich aktywność edukacyjna w okresie objętym zwolnieniem lekarskim (wykryta przez ZUS) spowoduje odebranie zasiłku chorobowego.

Ważne

W opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych studiowanie, tj. uczestnictwo w zajęciach, przystępowanie do egzaminów, a także wszelkie inne aktywności studenckie w okresie orzeczonej zaświadczeniem lekarskim czasowej niezdolności do pracy, są wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. Bez znaczenia pozostaje forma prowadzenia studiów (stacjonarne/hybrydowe/online), a także to czy nauka jest kontynuowana, czy dopiero podejmowana.

Dlaczego student nie może chodzić na zajęcia na uczelni w czasie choroby?

Ważne

Sądy: Wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy zawsze stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, którym jest odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy.

W orzeczeniach i odpowiedziach na interpelacje często znajdziemy takie stanowisko: "Nie chodzi tu zresztą jedynie o odzyskanie pełnej zdolności do pracy, gdyż zdrowie może być traktowane nie tylko jako stan braku objawów patologicznych, ale także jako stan pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej, a więc pełnej zdolności organizmu do utrzymywania równowagi. W jej osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, jak i inne zachowania ubezpieczonego, wydłużające proces leczenia i rekonwalescencję."

Jest ono podstawą do zaprezentowanego (niekorzystnego dla studentów) stanowiska ZUS co do możliwości np. zdawania egzaminu w okresie objętym zwolnieniem lekarskim.

Edukacja
ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...