REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

nauczyciel szkoła edukacja zdrowotna studia podyplomowe edukacja Lubnauer uniwersytet medyczny uczelnia
Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Inauguracja nowych studiów podyplomowych w Białymstoku

Od 1 września 2025 r. w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zostanie wprowadzony nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. W związku z tym, Ministerstwo Edukacji Narodowej, oprócz przygotowania przepisów dotyczących kwalifikacji nauczycieli zleciło organizację studiów podyplomowych dla nauczycieli na 11 uczelniach. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako pierwsza uczelnia podpisał umowę i uruchomił studia. Na uniwersytecie odbyła się uroczysta inauguracja nowych studiów podyplomowych. W spotkaniu wzięła udział Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

REKLAMA

REKLAMA

- Uruchamiamy te studia, bo wierzymy, że edukacja zdrowotna jest bardzo potrzebna młodym ludziom i wierzymy, że dzięki państwa pracy młodzi ludzie będą widzieć tę potrzebę - mówiła podczas inauguracji Katarzyna Lubnauer.

Wiceminister podkreśliła, że przedmiot oparty jest na rzetelnej wiedzy dotyczącej zdrowia we wszystkich aspektach. - To jest i zdrowie psychiczne, kwestia aktywności fizycznej, zdrowej diety, profilaktyki, jak zdrowo żyć całe życie. To jest kwestia też wiedzy o dojrzewaniu i wiedzy o zdrowiu seksualnym - podkreśliła.

Studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej

Studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej będą trwały trzy semestry i nadadzą kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu. Zorganizowano je na zlecenie MEN na 11 uczelniach rekomendowanym przez zespół ekspertów ds. przygotowania podstawy programowej edukacji zdrowotnej, z przewidzianą liczbą 580 miejsc. Studia są finansowane przez ministerstwo i dostępne wyłącznie dla czynnych nauczycieli. Rekrutacja wymaga potwierdzenia zatrudnienia na stanowisku nauczyciela oraz w niektórych przypadkach, oświadczenia dyrektora szkoły o zamiarze powierzenia nauczania edukacji zdrowotnej. Studia są bezpłatne.

REKLAMA

Studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej organizują następujące uczelnie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
  • Gdański Uniwersytet Medyczny,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie,
  • Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
  • Uniwersytet Rzeszowski,
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie,
  • Uniwersytet Warszawski,
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu,
  • Uniwersytet w Zielonej Górze.

Nowy przedmiot w szkołach – edukacja zdrowotna

Edukacja zdrowotna ma na celu kształtowanie kompetencji związanych z dbaniem o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Program obejmuje m.in. profilaktykę zdrowotną, zdrowe odżywianie, higienę, edukację seksualną oraz podstawy pierwszej pomocy. Nowy przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.

Nauczycielem edukacji zdrowotnej może zostać osoba, która:

  • ukończyła studia magisterskie z tego zakresu i posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • ukończyła inne studia magisterskie, posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej.

Uprawnienia będą mieli również nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psycholodzy oraz osoby z wykształceniem medycznym lub w zakresie zdrowia publicznego, pod warunkiem posiadania przygotowania pedagogicznego. Zajęcia mogą być prowadzone przez zespół nauczycieli.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli został przygotowany i przekazany 9 kwietnia br. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Wyciek za wyciekiem. Polskie uczelnie z poważnymi lukami w cyberbezpieczeństwie

W sieci dostępnych jest blisko 25 tys. danych uwierzytelniających użytkowników, które wyciekły z polskich uczelni, a w ich systemach wykryto 60 tys. luk - wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów Grant Thornton, do której dotarła „Rz”.

Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

REKLAMA

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

REKLAMA

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

TikTok czy YouTube przed śniadaniem? Nowe dane o nawykach dzieci w sieci

Większość czasu online dzieci spędzają w serwisach społecznościowych. Ponad połowa wchodzi na TikToka czy YouTuba tuż po przebudzeniu - powiedziała w Studiu PAP prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj, przywołując dane z opublikowanego raportu „Internet dzieci”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA