Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu? / shutterstock

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Przykłady zapisów w regulaminie szkoły typowe dla szkół ze "Strefą rodzica":

Autopromocja

1) Rodzic musi oczekiwać w wyznaczonym miejscy aż wyjdzie do niego jego dziecko kończące lekcje - jest to tak niezwykłe ograniczenie praw rodziców, że osoby, które pierwszy raz spotykają się z tym rozwiązaniem otrzymują od szkoły okres kilku tygodni na "przyzwyczajenie się" do tych zasad.

2) Rodzice mają zakaz poruszania się po szkole poza "Strefą" (zakaz obejmuje: jadalnię, świetlicę, salę gimnastyczną i szatnię) - jeżeli jest potrzebna rozmowa np. z dyrekcją szkoły albo nauczycielem, to rodzic przychodzi na umówioną godzinę. Zatrzymuje się w "Strefie rodziców" i oczekuje aż ktoś ze szkoły wyjdzie do niego i zaprowadzi go do gabinetu dyrektora.

3) Rodzice mają zakaz rozmowy z nauczycielami. Nie wolno im rozmawiać z najbliższym nauczycielem, który dyżuruje na korytarzu. Nie wolno wejść w czasie przerwy lekcyjnej i zapytać o cokolwiek nauczyciela. Wszelkie rozmowy tylko "w okienkach" albo po umówieniu się.

Można znaleźć argumenty "za" tym ograniczeniom, można znaleźć argumenty "przeciw"

Te zakazy niewątpliwie porządkują organizację życia szkoły. "Znikają" z niej rodzice i spontaniczne ich zachowania typu wejście w czasie przerwy do sali lekcyjnej i krótka rozmowa z wychowawcą. Takie zachowania mogą być (i często są) męczące dla kadry nauczycielskiej, ale to jest kwestia umiaru, wychowania. Są też zdarzenia nagłe jak np. śmierć w rodzinie ucznia. I trudno sobie wyobrazić, aby w takiej sytuacji rodzic umawiał się z nauczycielem na rozmowę za kilka dni.

Jest jednak poważny argument, który ucina jakąkolwiek dyskusję na temat stref rodziców - nie ma dla nich podstawy prawnej w postaci przepisu rangi ustawowej. Regulamin szkoły nie jest taką podstawą prawną. Swoboda rodziców w dostępie do ich dzieci wynika z przepisów Konstytucji - żaden regulamin nie może wyłączać Konstytucji.

Edukacja
Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
19 kwi 2025
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
18 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...