Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje / Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje / Shutterstock

Co daje uczniowi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Czym taki dokument różni się od orzeczenia o niepełnosprawności? Czy od orzeczenia można się odwołać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

rozwiń >

Orzeczenie specjalne a orzeczenie o niepełnosprawności. Czym się różnią?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i orzeczenie o niepełnosprawności to dwa różne dokumenty. Inny jest również tryb uzyskiwania takich orzeczeń.

Autopromocja

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydają poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a orzeczenie o niepełnosprawności – powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest pierwszym krokiem do starania się uzyskanie przez rodziców określonych świadczeń np. rodzinnych takich jak zasiłek pielęgnacyjny czy świadczenie pielęgnacyjne po spełnieniu wymaganych warunków. Aby dziecko mogło skorzystać z kształcenia specjalnego, wymagane jest uzyskanie orzeczenia z poradni.

Komu wydaje się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Taki dokument dotyczy dzieci, wymagających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Są to dzieci niedostosowane społecznie i zagrożone takim niedostosowaniem, a także niepełnosprawne:

• niesłyszące,

• słabosłyszące,

• niewidome,

• słabowidzące,

• z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją),

• z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,

• z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

• z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Kto może złożyć wniosek o orzeczenie specjalne? Czy może to zrobić dyrektor szkoły?

Wniosek może złożyć tylko rodzic albo pełnoletni uczeń. Nie może to być dyrektor szkoły.

Pismo składa się w formie pisemnej albo elektronicznej do zespołu orzekającego. W przypadku poradni obowiązuje rejonizacja ze względu na siedzibę przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko, a w przypadku młodszych dzieci – ze względu na miejsce zamieszkania.

Ważne

Orzeczenia dla dzieci i uczniów niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących i z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, wydają zespoły działające w poradniach wskazanych przez kuratora oświaty, za zgodą organów prowadzących te poradnie.

Na jak długo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Zespół orzekający powinien wydać orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach uwarunkowanych stanem zdrowia dziecka lub ucznia lub złożonością procesu diagnostycznego termin ten może był dłuższy, wynosi wtedy 60 dni.

Ważne

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego albo etapu edukacyjnego.

Czy od orzeczenia można się odwołać?

Tak, od orzeczenia można się odwołać. Odwołanie wnosi się do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.

Warto też pamiętać o możliwości wydania nowego orzeczenia w przypadku:

• zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia;

• potrzeby zmiany zaleceń wskazanych w poprzednim orzeczeniu;

• potrzeby zmiany okresu, na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie.

Orzeczenie specjalne. Jakie zadania ma szkoła?

Dyrektor szkoły ma obowiązek realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. Ponadto szkoła ma obowiązek zapewnić:

  • warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
  • zajęcia specjalistyczne,
  • inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;
  • integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
  • przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.

Uczniowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się odpowiednio program wychowania przedszkolnego i program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla ucznia indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Edukacja
ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...