REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko z cukrzycą typu 1. Jak zapewnić opiekę nad uczniem przewlekle chorym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dziecko z cukrzycą typu 1. Jak zapewnić opiekę nad uczniem przewlekle chorym?
Dziecko z cukrzycą typu 1. Jak zapewnić opiekę nad uczniem przewlekle chorym?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która nie omija dzieci. Jak szkoła wspiera uczniów z chorobami przewlekłymi? Czy nauczyciele powinni odbyć specjalistyczne szkolenia?

Dziecko z cukrzycą w szkole. Jakie przepisy?

Do Ministerstwa Edukacji Narodowej docierają sygnały o niewystarczającym przeszkoleniu nauczycieli w zakresie wsparcia uczniów chorujących na cukrzycę typu 1. Jak podkreśla posłanka Katarzyna Osos, problem najczęściej dotyczy najmłodszych uczniów z klas 1-3, którzy często obawiają się mówić nauczycielom o swoich potrzebach i objawach choroby. W odpowiedzi na zapytanie poselskie, wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz przedstawiła najważniejsze przepisy dotyczące tego zagadnienia.

REKLAMA

Autopromocja

Współpraca dyrektora szkoły z rodzicami

MEN przypomina, iż dyrektor szkoły w celu zapewnienia warunków organizacyjnych opieki zdrowotnej nad uczniami współpracuje z:

  • podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami;
  • rodzicami w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych lub higienicznych, w oparciu o procedury organizacyjne postępowania.

Stanowi o tym art. 11 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.

Zgodnie zaś z art. 155 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w celu zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych, rodzic dziecka przekazuje dyrektorowi szkoły uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym dziecka. W szczególności dotyczy to przekazania przez rodziców informacji od lekarza sprawującego opiekę nad uczniem z cukrzycą o objawach oraz sposobie postępowania w sytuacji wystąpienia zaburzeń stanu zdrowia.

Uczeń z cukrzycą w szkole. Czy można podać leki?

Opieka nad uczniem przewlekle chorym lub niepełnosprawnym w szkole jest realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną (art. 20 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakres tej opieki określony został w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. „Zadanie to obejmuje m.in. realizację świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole” – podkreśla Piechna-Więckiewicz.

W celu zapewnienia właściwej opieki nad uczniami przewlekle chorymi w szkole pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna współpracuje z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, rodzicami, pełnoletnimi uczniami oraz dyrektorem i pracownikami szkoły. Współpraca ta obejmuje wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem dostosowanego do stanu zdrowia ucznia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole (zgodnie z art. 21 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami).

Ważne

Podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za pisemną zgodą tych pracowników i po odbyciu właściwego przeszkolenia.

Dyrektor zapewnia szkolenia pracowników

Ponadto dyrektor szkoły, zgodnie z art. 22 ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, zapewnia pracownikom szkoły szkolenia lub inne formy zdobycia wiedzy na temat sposobu postępowania wobec uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, odpowiednio do potrzeb zdrowotnych uczniów.

REKLAMA

Pracownicy szkoły lub placówki podlegają też przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy (na podstawie § 21 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

MEN podkreśla, iż każda z form szkolenia powinna mieć swój plan szkolenia, zakres wiedzy i umiejętności oraz formalne poświadczenie jej ukończenia, w tym nazwę i dane podmiotu szkolącego.

Ważne

W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wynika to z art. 4 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania dziecka przewlekle chorego, w tym na cukrzycę, można też znaleźć na stronach:

• https://www.gov.pl/zdrowie/dziecko-z-cukrzyca;

• https://www.gov.pl/web/zdrowie/uczen-przewlekle-chory-w-szkole

Źródło: Zapytanie nr 2061 w sprawie szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych w zakresie wsparcia dzieci z cukrzycą typu 1/Sejm

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

REKLAMA

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.
Jak skutecznie przygotować się do egzaminów na aplikacje prawnicze? Sprawdź testy z poprzednich lat!

Planujesz przystąpić do egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą? Skuteczne przygotowanie to klucz do sukcesu. Sprawdź codzienne testy oparte na rzeczywistych pytaniach egzaminacyjnych z poprzednich lat i zwiększ swoje szanse na zdanie za pierwszym podejściem.

REKLAMA