Raport o stanie dostępności do 31 marca 2025 r.

REKLAMA
REKLAMA
- Kto powinien sporządzić raport o stanie dostępności?
- Kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami?
- Co zawiera raport o stanie dostępności?
Kto powinien sporządzić raport o stanie dostępności?
Co 4 lata określone podmioty publiczne powinny składać raport o stanie dostępności. Obowiązkiem tym zostały objęte również m.in. publiczne szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz ministrów. To czy dany podmiot powinien złożyć raport wynika z art. 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
REKLAMA
Kim jest osoba ze szczególnymi potrzebami?
Osoba ze szczególnymi potrzebami to taka, która ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajduje, musi podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na równi z innymi osobami.
Przykładowo osobami ze szczególnymi potrzebami są osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niewidome i niedowidzące, głuche i słabosłyszące, osoby starsze, kobiety w ciąży czy z małymi dziećmi.
Co zawiera raport o stanie dostępności?
Pierwsze raporty były składane w 2021 r., Kolejne należy przekazać w terminie do 31 marca 2025 r poprzez wypełnienie formularza dostępnego na dedykowanej podstronie Portalu Sprawozdawczego GUS (PS GUS). W tym terminie podmioty publikują też raporty na swoich stronach BIP.
REKLAMA
Dokument ten zawiera informacje dotyczące spełniania przez dany podmiot, w ramach prowadzonej działalności, minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej oraz o każdym przypadku zapewnienia dostępu alternatywnego osobom ze szczególnymi potrzebami.
Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w raporcie sporządzanym w 2025 r. należy zawrzeć informacje o otrzymanych wnioskach o zapewnienie dostępności architektonicznej i/lub informacyjno-komunikacyjnej oraz żądaniach zapewnienia dostępności cyfrowej i skardze na brak dostępności cyfrowej. Dokładny zakres informacji, wynika z wzoru raportu, który ministerstwo udostępnia na swojej stronie internetowe Pod adresem https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc/ustawa/raportowanie/raport-2025/ znajdują się również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące raportu.
Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 1411)
Polecamy szkolenie: Zasady wynagradzania nauczycieli
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA